Ochrana pred slnkom pomáha predchádzať rakovine kože

by spravca

Slnkom spálená pokožka je veľmi bolestivou spomienkou na leto. Kto zažil, ten vie. A kto nezažil, ten nech neľutuje. Každé popálenie do slnka totiž u človeka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Netreba nič podceňovať – základ pre toto dramatické ochorenie si môžeme vypestovať už v mladosti…

Ako vzniká spálenie pokožky?

Všeobecne sa dá povedať, že popálenie pokožky od slnka vzniká pri nadmernom vystavovaní sa slnečným lúčom a vtedy, keď sa zanedbá starostlivosť o pokožku vystavenú slnku. Samotné poškodenie spôsobujú UVA lúče, ktoré prenikajú hlbšie do pokožky a negatívne vplývajú skôr z dlhodobého hľadiska, a UVB žiarenie, priamo zodpovedné za vznik popálenín na koži.

Ľudské telo si v rámci ochranných mechanizmov vytvára melanín, farbivo zabraňujúce poškodzovaniu pokožky vplyvom UV žiarenia. Vo všeobecnosti sa však takáto forma (aj keď prirodzenej) ochrany nepovažuje za dostatočnú a viaceré internetové zdroje poukazujú na fakt, že melanín je rovnako účinný ako opaľovací krém s ochranným faktorom 5.

Kedy je najlepšie vyhýbať sa slnečným lúčom?

Slnečné žiarenie v našich podmienkach je najintenzívnejšie zhruba od 10tej do 16tej hodiny popoludní. To je čas, kedy by sme mali obmedziť vonkajšie aktivity. Je treba pamätať na fakt, že najviac popálenín pokožky sa deje pri každodenných aktivitách. Okrem toho nezabúdajte ani na to, že UV žiarenie pôsobí aj počas chladných a zamračených dní. Situácia si tak vyžaduje neustálu ochranu pokožky, napríklad aj v podobe účinného krému na opaľovanie.

Krém na opaľovanie – nevyhnutnosť

Krémy na opaľovanie by ste mali mať po ruke po celý rok. Malo by ísť o overené prípravky s ochranným faktorom 30 a viac, schopné poskytovať ochranu proti UVA aj UVB žiareniu. Toto všetko spolu s patentovanou ochranou DNA kožných buniek poskytuje kozmetika Photoderm od Biodermy. Môžete ju dostať aj vo forme výhodných balíčkov 1+1 zdarma či so zľavou až 14 €. Kozmetiku na opaľovanie treba aplikovať aspoň 30 minút pred odchodom von a ochrannú vrstvu obnovovať v pravidelných intervaloch a vždy, keď vyjdete z vody a osušíte sa.

Vhodné oblečenie a ďalšie spôsoby ochrany

Okrem krému či opaľovacej hmly nezabúdajte ani na ochranu zraku. Už jediný deň na slnku môže viesť k poškodeniu rohovky a časom k rozmazanému videniu a vytvoreniu šedého zákalu. Preto je dôležité poskytnúť očiam náležitú ochranu v podobe nosenia slnečných okuliarov so 100% UV ochranou. Keď je reč o nosení, musíme spomenúť aj nosenie vhodných odevov. Do horúcich a slnečných letných dní sa odporúča obliekať ľahké a voľné oblečenie v podobe nohavíc či košieľ. V prípade detí ich môžete doplniť napríklad o klobúk.

You may also like