Aká je optimálna výška vchodových dverí?

by spravca

Vyberáte dvere do vášho nového domu alebo práve renovujete svoje bývanie? Čo všetko je nevyhnutné zohľadniť pri kúpe nových dverí?

Trebárs výška vchodových dverí. Aké rozmery by mali mať štandardné dvere a čo v prípade, ak ste trochu „neštandardní“?

 

Štandardná výška dverí

Výška štandardných dverí u nás je 1970 mm. Ale krajinu od krajiny sa tieto rozmery menia, čo koniec-koncov ovplyvňuje aj trh u nás. Vedeli ste, že napríklad v Taliansku je štandardná výška dverí až 2100 mm? Súvisí to s priemernou výškou ľudí tam žijúcich, ktorá sa od našich priemerov líši. Avšak čoraz častejšie a žiadanejšie sú aj na Slovensku dverné krídla vyššie, prípadne celkom atypické rozmery dverí. U niekoho je za tým potreba sa odlíšiť, iní volia netypické rozmery dverí z čisto praktických dôvodov, nakoľko celý ich obytný či nebytový priestor je atypický.

 

Šírka dverí

Stále sú však najčastejšou voľbou väčšiny z nás dvere v typizovaných rozmeroch. Základný rozmer dverí 600 mm je odvodený od šírky potrebnej na prechod jed­nej priemernej osoby. Bežné typizované rozmery dverí sú preto 600, 700, 800 a 900 mm. Týmto rozmerom zodpovedajú aj rozmery typizovaných zárubní. Pri nich je výmena jedného krídla za druhé možná bez akýchkoľvek problémov.

Čo je pri šírke dverí potrebné zohľadniť, je možnosť prejsť cez ne aj s nejakými väčšími predmetmi. Aby sa nám potom nestalo, že pri sťahovaní so starým gaučom či skriňou cez dvere neprejdeme.

Vchodové dvere do bytov aj v rodinných domoch sú najčastejšie jednokríd­lové, široké 900 mm. Do rodinných domov sa môžu použiť aj dvere dvojkrídlové šírky 1100 -1500 mm, pričom šírka jedného krídla musí byť minimálne 700 mm. Štandardná výška dverí je, ako už bolo spomenuté, 1970 mm.

 

Dvere pre obrov?

V súčasnosti sa však dostávajú do popredia vstupné dvere vyššie, s výškou priechodnosti 250 – 270 cm.

Čo sa materiálu dverí týka, rastie dopyt po hliníkových dverách, u ktorých je veľká variabilita dizajnových možností, taktiež majú výborné tepelno-izolačné vlastnosti a sú výnimočne pevné a odolné. Toto všetko robí z hliníkových vchodových dverí voľbu číslo jeden pre stále viac ľudí.

Vývoj nezastavíme a zdá sa, že vývoj dverí sa posúva smerom k stále vyšším vchodovým dverám. Okrem nadštandardnej výšky dverí zákazníci požadujú aj vysokú originalitu materiálov, z ktorých sú dvere zhotovené, bezpečnosť dverí a odolnosť voči nárazom i vandalom.

Tak čo, pomohli sme Vám s výberom Vašich vchodových dverí?

 

 
Autorské právo: iriana88w / 123RF Reklamní fotografie
 

 

 

You may also like