Ako vplýva káva na naše telo?

Ako vplýva káva na naše telo?

by spravca

Zanietení kávičkári vravia, že sa v noci tešia do postele, lebo vedia, že ráno im bude po dome rozvoniavať káva. Ranným kávovým rituálom prepadlo až 60 % Slovákov. Káva je v našich končinách obľúbená a Slováci si za kávu radi priplatia. Pitie kávy nie je len o pôžitku z chute a vône, ale tiež o mnohých zdravotných benefitoch.

Kávou sa predávkujete len veľmi ťažko

Káva je nápojom, ktorého si môžete dopriať naozaj veľa. Odborníci tvrdia, že až dávka vyššia ako 10 g kofeínu je pre človeka rizikom resp. sa prejaví búšením srdca, bolesťami hlavy, závraťami alebo triaškou rúk. Pre predstavu v jednej šálke kávy sa nachádza 50 až 100 mg kofeínu. Znamená to, že by ste museli vypiť 10 silných káv, aby ste mali uvedené negatívne príznaky. Zrnková káva a jej mleté varianty sú v primeranom množstve neškodné a dokonca majú pre ľudský organizmus mnohé zdravotné benefity.

Káva je silný antioxidant

Šálka kávy obsahuje desiatky antioxidačných látok, ktoré tvoria v tele ochrannú bariéru. Chránia nás napríklad pred rakovinou a inými civilizačnými ochoreniami. Navyše sú antioxidanty obsiahnuté v káve pre ľudský organizmus lepšie vstrebateľné, takže ich vie telo rýchlejšie využiť vo svoj prospech. Okrem ochrany pred voľnými radikálmi je káva zdrojom látok, ktoré podporujú chudnutie. Pitie kávy sa odporúča pri redukčných diétach z dôvodu priaznivého vplyvu kávy na metabolizmus a rýchlejšie odbúranie tukových zásob. Káva je prospešná tiež pre vašu pečeň, žalúdočný systém, je vhodným nápojom pre ľudí trpiacich cukrovkou a čiastočne tlmí bolesť. Mnohé vedecké štúdie preukázali, že kávu by mali piť ľudia, u ktorých sa prejavila Parkinsonová choroba. Príznaky tohto ochorenia káva eliminuje.

Káva je elixírom pre mozog

Ľudia, ktorí pracujú v baroch vám môžu potvrdiť, že keď zapnú pražiareň kávy, ihneď sa im zdvihne nálada. Káva nás preukázateľne robí šťastnejšími, veselšími a pomáha nám bojovať s depresiou. Pitím kávy udržujeme mozog aktívny. Znamená to, že káva pôsobí na našu inteligenciu, pohotovosť, povzbudzuje kreativitu a myslenie. Na mnohých ľudí má káva dokonca účinky podobné ako po užití afrodiziák.

 

 

You may also like