Čerstvý ženšen sa zberá po 4 rokoch, zatiaľ čo biely ženšen sa zberá medzi 4–6 rokmi a červený ženšen sa zbiera po 6 alebo viacerých rokoch.

Výhody ženšenu pre zdravie

by spravca

Ženšen sa v tradičnej čínskej medicíne používa už celé storočia.

Túto pomaly rastúcu, krátku rastlinu s dužinatými koreňmi môžeme klasifikovať tromi spôsobmi podľa toho, ako dlho sa pestuje: čerstvá, biela alebo červená.

Čerstvý ženšen sa zberá po 4 rokoch, zatiaľ čo biely ženšen sa zberá medzi 4–6 rokmi a červený ženšen sa zbiera po 6 alebo viacerých rokoch.

Existuje veľa druhov tejto byliny, ale najobľúbenejší je americký ženšen (Panax quinquefolius) a ázijský ženšen (Panax ginseng).

Ženšen obsahuje dve významné zlúčeniny: ginsenosidy a gintonín. Tieto zlúčeniny sa navzájom dopĺňajú, aby poskytovali zdravotné výhody.

Tu sú dôkazy založené na zdravotných výhodách ženšenu:

  1. Silný antioxidant, ktorý môže znižovať zápal

Ženšen má priaznivé antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Niektoré štúdie preukázali, že extrakty zo ženšenu a zlúčeniny ginsenosidu môžu inhibovať zápal a zvyšovať antioxidačnú kapacitu v bunkách.  Zistilo sa, že extrakt z kórejského červeného ženšenu zmierňuje zápaly a zlepšuje antioxidačnú aktivitu kožných buniek od ľudí s ekzémom. Pokiaľ hľadáte kvalitný červený ženšen, odporúčame eshop spoločnosti Carnomed.

  1. Prospešný pre funkciu mozgu

Ženšen môže pomôcť zlepšiť mozgové funkcie, ako je pamäť, správanie a nálada.

Niektoré štúdie ukazujú, že zložky v ženšene, ako napríklad ginsenosidy a zlúčenina K, môžu chrániť mozog pred poškodením spôsobeným voľnými.

  1. Môže zlepšiť erektilnú dysfunkciu

Výskum ukázal, že ženšen môže byť užitočnou alternatívou pri liečbe erektilnej dysfunkcie u mužov.

  1. Môže mať potenciálne výhody proti rakovine a posilňuje imunitný systém

Ženšen môže byť nápomocný pri znižovaní rizika určitých druhov rakoviny.

Ukázalo sa, že ginsenosidy v tejto byline pomáhajú znižovať zápal a poskytujú antioxidačnú ochranu.

Bunkový cyklus je proces, ktorým bunky normálne rastú a delia sa. Ginsenosidy by mohli využiť tento cyklus tým, že zabráni abnormálnej produkcii a rastu buniek.

  1. Môže bojovať proti únave a zvyšovať hladinu energie

Ženšen môže pomôcť bojovať proti únave a zvýšiť fyzickú aktivitu znížením oxidačného poškodenia a zvýšením produkcie energie v bunkách.

  1. Môže znížiť hladinu cukru v krvi

Ženšen je prospešný pri kontrole hladiny glukózy v krvi u ľudí s diabetom alebo bez cukrovky.

Ukázalo sa, že zlepšuje funkciu buniek pankreasu, zvyšuje produkciu inzulínu a zvyšuje absorpciu cukru v krvi v tkanivách. Štúdie navyše ukazujú, že extrakty zo ženšenu pomáhajú tým, že poskytujú antioxidačnú ochranu, ktorá redukuje voľné radikály v bunkách diabetikov.

Ženšen je ako vidíme veľmi prospešný na naše zdravie, čoho si je čínska medicína vedomá po už dlhé stáročia.

You may also like