Rozdelenie skladov: Aké druhy poznáme?

by spravca

Funkcia v zásobovacom systéme vedie k rozdeleniu skladov na niekoľké skupiny. Medzi tie najznámejšie patria expedičné a tranzitné sklady, ktoré sú okrem paletových regálov vybavené aj vysokozdvižnými vozíkmi či paletami. Aké ďalšie sklady ešte poznáme a na čo slúžia?

Typy skladov podľa funkcie

Sklady rozlišujeme na základe ich funkcie na:

Centrálny sklad – sklad hotových výrobkov danej spoločnosti.

Obchodný sklad – charakteristický je veľký počet dodávateľov a tiež veľký počet odberateľov, pričom jeho základnou funkciou okrem skladovania tovarov je i zmena sortimentu.

Expedičný sklad – umiestnené sú tu hotové výrobky pripravené na predaj, respektíve na expedíciu.

Tranzitný sklad – nachádza sa najmä na miestach prekládky tovaru, t.j. v prístavoch, na železničných prekladiskách a inde. Jeho základnou funkciou je tovar prijať, rozdeliť a odoslať na prepravu.

Ďalej rozlišujeme sklad náhradných dielov, sklad materiálov a surovín, sklad nedokončenej výroby, ktorého štandardnou výbavou je i praktický dielenský stôl, sklad polotovarov, konsignačný sklad – odberateľ si zriadi sklad u dodávateľa, pričom tovar je tam uskladnený na účet a riziko dodávateľa, odberateľ má právo si tovar odoberať podľa vlastnej potreby. Cieľom zriadenia takéhoto typu skladu je priblížiť tovar zákazníkom, mať ho vždy k dispozícii a v čo najkratšej dodacej lehote.

Sklady podľa prevedenia

Sklady však členíme aj na základe iných kritérií, trebárs podľa ich prevedenia, a to na:

– Uzatvorené sklady – uzavreté zo všetkých štyroch strán.

– Kryté sklady – majú zastrešenie, prípadne jednu až tri strany (prístrešky).

– Otvorené sklady – voľný spôsob skladovania tovarov na vyhradenej ploche.

– Výškové sklady – cca do 8 metrov.

– Halové sklady – jednopodlažné sklady s výškou okolo 5-6 metrov.

– Etážové sklady – skladová kapacita je rozdelená do dvoch a viac podlaží.

V každom sklade, bez ohľadu na jeho účel či prevedenie, však rozhodne nesmie chýbať správne vybavenie a dielenský nábytok, vrátane kovových skríň, ktoré zväčša slúžia na odkladanie osobných vecí skladníkov, no aj na kadečo iné.

 

You may also like