Čo všetko je potrebné si overiť pri kúpe snehových reťazí

Čo všetko je potrebné si overiť pri kúpe snehových reťazí

by spravca

Otázka, či kúpiť, alebo nekúpiť snehové reťaze, trápi veľa motoristov. Na jednej strane dobre vedia, že sa môžu hocikedy dostať do situácie, kedy ich budú potrebovať. Na druhej strane sa im nechce investovať do tejto pomôcky a zároveň nevedia, ktoré reťaze vybrať. Snehové reťaze sú nevyhnutnou výbavou pre vodičov, ktorí sa chystajú jazdiť v náročných zimných podmienkach, ale pomôžu aj pri jazde cez blato a piesok. Preto neváhajte a otázku o kúpe pneumatík zmeňte na otázku, ako ich vybrať. V tomto smere vám radi poradíme.

Snehové reťaze – veľkosť

Prvým a najdôležitejším faktorom pri kúpe reťazí na suv alebo offroad a iné vozidlo je ich veľkosť. Musia presne sedieť na pneumatiky vášho auta. Veľkosť reťazí sa udáva v palcoch, napríklad 205/55 R16. Túto informáciu nájdete na behúni pneumatiky. Ak si nie ste istí, akú veľkosť reťazí potrebujete, obráťte sa na predajcu alebo výrobcu. Pomerne jednoduché je vyberať textilné reťaze na suv 4×4 a ostatné osobné vozidlá, keďže ide o flexibilné reťaze.

Snehové reťaze – typ

Medzi najúčinnejšie reťaze patria kovové a o pár bodov menej získavajú textilné modely. Oceľové reťaze sú odolnejšie a poskytujú lepšiu trakciu v náročných podmienkach, avšak sú ťažšie a zložitejšie sa montujú. Ak často jazdíte v horách alebo potrebujete reťaze na prejazd cez mokré pole, mali by byť vašou jasnou a jedinou voľbou. Textilné reťaze sú ľahšie a jednoduchšie na montáž, no nie sú tak odolné a nemusia poskytovať dostatočnú trakciu v hlbokom snehu. Na zľadovatenej vozovke poslúžia vynikajúco. Ich výhodou je tiež nízka hmotnosť a skladnosť.

Snehové reťaze – typ vzoru

Vzor ôk kovových snehových reťazí rozhoduje o ich účinnosti. Kovové reťaze rebríkové majú nižšiu účinnosť, ale sú lacnejšie a do miernych snehových podmienok stačia. Reťaze so vzorom v tvare písmena X alebo H si poradia aj s hlbším snehom. Najviac účinné sú snehové reťaze so šikmou stopou, ktoré pokrývajú značnú časť behúňa. Vďaka nim prejdete aj cez vysoké záveje alebo po veľmi zľadovatenej vozovke. Pozor na to, že po prejdení zasneženého územia musíte reťaze ihneď demontovať. V opačnom prípade hrozí poškodenie pneumatík bez ohľadu na to, či ide o drahé alebo najlacnejšie pneumatiky.

Ostatné faktory pre výber reťazí

Pri výbere snehových reťazí je dôležité zvážiť aj jednoduchosť montáže. Niektoré reťaze sa montujú manuálne, zatiaľ čo iné sú vybavené automatickým napínacím systémom. Ak si nie ste istí, či ich dokážete namontovať, je vhodné si vybrať model s automatickým napínacím systémom alebo textilné reťaze. Pred kúpou snehových reťazí si prečítajte recenzie rôznych značiek a modelov. Prvú inštaláciu reťazí si vyskúšajte nanečisto v garáži alebo na parkovisku. Dodržujte pokyny výrobu ohľadom na inštaláciu i údržbu reťazí. S namontovanými reťazami jazdite jedine po zasnežených alebo zľadovatených cestách.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like