Tipy, ako na jar vyčistiť a upratať automobil

Tipy, ako na jar vyčistiť a upratať automobil

by spravca

Jar je ideálnym obdobím na očistu a úpravu vášho automobilu po zime. Po mesiacoch mokra, snehu a soli na cestách si vozidlo zaslúži dôkladnú starostlivosť. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ako na jar vyčistiť a upratať váš automobil, aby bol pripravený na novú sezónu.

Dôkladné umytie karosérie a podvozku

Po zime sa na karosérii môže nachádzať veľa škvŕn, soli, štrku a iných nečistôt. Preto je potrebné umyť exteriér auta autošampónom a naniesť vosk na ochranu laku. Umyť auto môžete ručne alebo v automatickej umyvárni. Použite vhodný šampón, ktorý je šetrný k laku a nezanecháva fľaky. V závere naneste vosk na ochranu laku, ktorý zvýši jeho lesk a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Nezabudnite dobre vyčistiť aj kolesá, blatníky, snehové reťaze a hliníkové disky.

Čistenie interiéru

Interiér auta je miestom, kde trávite veľa času, a preto by mal byť čistý a voňavý. Po zime sa v interiéri môže nahromadiť veľa nečistôt, vlhkosti a zápachov. Na čistenie interiéru auta si pripravte vysávač, handričku a čistiace prostriedky podľa typu materiálu.

Vytepujte koberčeky a sedačky

Koberčeky a sedačky sú častým zdrojom nielen zápachu, ale tiež alergénov. Je potrebné vytepovať koberčeky a sedačky, aby ste sa zbavili všetkých nežiaducich častíc. Vytepovať ich môžete ručne alebo pomocou špeciálneho zariadenia. Ak sú koberčeky a sedačky veľmi zašpinené, pomôžu parné čističe.

Vyleštite palubnú dosku a volant

Palubná doska a volant sú miestom, ktorého sa v aute dotýkate najčastejšie. Pravidelné leštenie týchto častí interiéru vozidla zvýši ochranu materiálov, dodá im lesk a zbaví ich baktérií. Vždy používajte prostriedky podľa daného typu materiálu – na kov, kožu, plast alebo textílie.

Pravidelná údržba

Okrem jarnej očisty je dôležité aj pravidelné udržiavanie vášho automobilu. Medzi základné kroky údržby vozidla patria: kontrola tlaku v pneumatikách alebo dokúpte snímač tlaku pneumatík, vizuálna kontrola pneumatík, overenie stavu motorového oleja a kvapalín, výmena vzduchového filtra, čistenie klimatizácie. Možno budete musieť kúpiť nové pneumatiky, pretože na starých zistíte poškodenia a trhliny. V takomto prípade si všímajte označenie pneumatík a porovnajte značky.

Ak nemáte čas alebo chuť venovať sa jarnej údržbe, zvážte možnosť profesionálnych servisov. Komplexné služby čistenia a údržby vám ušetria čas a zaručia dokonalý výsledok.

 

 

You may also like