Poznáte všetky prejavy akné?

Poznáte všetky prejavy akné?

by spravca

Problematická, mastná až aknózna pleť sa týka mnohých dospievajúcich ľudí. Biele pupáčiky na pleti sú typickým prejavom akné ale nie jediným. Akné sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi a ak rozpoznáte prvé príznaky môžete predísť množstvu problémov.

Mastná pleť

Počas puberty dochádza k zvýšenej tvorbe kožného mazu. Mastná pleť je toho jasným dôkazom. Aj keď nejde o prejav akné mali by ste spozornieť a venovať starostlivosti o pleť pozornosť. Od mastnej pleti je len krok k akné. Existuje množstvo kozmetických prípravkov, ktoré môžu tvorbu kožného mazu zmierniť.

Prejavy akné

Akné sa vyskytuje v rôznych formách. Všetky formy ale majú rovnaký začiatok a tým je upchatie pórov. Následne sa už akné môže prejaviť rôzne.

Papuly

Papuly sú malé červené hrčky na povrchu kože. Môžu sa objaviť na tvári, ramenách, hrudníku alebo na chrbte. Nemajú bielu hlavičku a neobsahujú hnis, ide len o zápal na povrchu pokožky. Tento typ akné sa pomerne rýchlo hojí bez jaziev.

Pustuly

Pustuly sú červené tvrdé hrčky na povrchu pokožky s bielou hlavičkou, známe aj ako biele bodky. Vznikajú keď upchatý kožný pór praskne. Organizmus v tom okamihu začne bojovať s baktériami, ktoré sa z póru dostali do pokožky. Následne vzniká biela bodka, ktorá je plná hnisu, odumretých kožných buniek a nadbytočného mazu. Pustuly môžu vzniknúť z papúl, je ich menej a sú len povrchové.

Poznáte všetky prejavy akné?

Noduly

Ak dôjde k prasknutiu upchatého kožného póru hlbšie v pokožke hovoríme o podkožnom akné. Imunitný systém bojuje s baktériami hlbšie v pokožke kde vzniká zápal. Ten sa prejavuje tvrdou hrčkou v pokožke a začervenaným miestom na povrchu kože. Uzlík môže byť naplnený hnisom, ale keďže je hlbšie v koži neuvidíte bielu hlavičku.

Cysty

Ďalšia a zároveň najťažšia forma podkožného akné má odborný názov cysty. Vznikajú rovnako ako noduly ale na pohmat ide o mäkké tekutinou naplnené hrčky. Cysty môžu mať veľkosť až niekoľko centimetrov a sú bolestivé. Ako cysta rastie ničí kožné bunky. Práve tento typ akné spôsobuje zjazvenie pokožky. Liečba cýst patrí do rúk lekárov a môže trvať aj niekoľko mesiacov.

You may also like