Micelárne vody – aká je pravda?

by spravca

Keď sa pred pár rokmi dostala micelárna voda na trh, bola z toho veľká sláva. Mala byť univerzálnym čistiacim prostriedkom, schopným jemne odstraňovať make-up a nečistoty z tváre bez dodatočného oplachovania vodou či drhnutia. Verilo sa, že tento proces je pre pleť oveľa zdravší a prospešnejší a toto povedomie stále pretrváva. Je to však skutočne pravda?

Micelárna voda dostala svoje meno podľa micel, maličkých molekúl (povrchovo aktívnych látok), ktoré plávajú vo vodnom roztoku. Tie, pri styku s pokožkou, na seba okamžite viažu nečistoty a prebytočnú mastnotu, nie však olejové vrstvy, ktoré si vytvára sama pokožka. Ideálny čistiaci prostriedok je na svete…

Micelárna voda kedysi…

Micelárna voda tak, ako ju poznáme dnes, je výsledkom vývoja a výskumov francúzskej spoločnosti Bioderma, ktorá ju predstavila v roku 1995. Históriu vzniku konceptu ako takého však musíme hľadať v roku 1918, kedy bol v celom Francúzsku nedostatok vody a tá v Paríži bola navyše tvrdá. Ako je známe, tvrdá voda má negatívny vplyv na zdravie pokožky a narušuje jej prirodzenú ochrannú funkciu. No a ak je ochranná vrstva pokožky narušená, môže to viesť k zhoršeniu akné, ekzémov či dermatitídy. Micelárna voda bola teda ideálnou alternatívou a pre pokožku oveľa vhodnejšou voľnou ako parížska tvrdá voda.

…a micelárna voda dnes

Na trhu je v súčasnosti celá kopa týchto čistiacich prostriedkov, nie všetky ale ponúkajú rovnakú kvalitu. Ak micelárna voda pochádza od overených francúzskych značiek či firiem, ktorým skutočné záleží na zdraví pleti svojich zákazníkov (ako napríklad už spomínaná Bioderma), pokojne po nej siahnite. Môžete si byť istí, že táto micelárna voda neobsahuje žiadne vonné ako konzervačné látky, ktoré by pokožku dehydratovali či zbavovali jej prirodzených olejových vrstiev.

Pozor na prísady, nemusia vám vždy prospievať

Micelárne vody sa často propagujú ako ideálne čistiace prostriedky pre citlivú pleť a to najmä kvôli vysokému obsahu vody. Avšak aj tieto prípravky často obsahujú pomerne vysoký pomer zložiek ako napríklad butylén-glykol. Ten sa nachádza aj v iných kozmetických výrobkoch, primárne určených pre nanášanie na pleť, pričom pomáha iným zložkám prenikať hlbšie do pokožky a plní tiež funkciu akéhosi zachytávača vlhkosti v pleti. Okrem toho je však táto látka známa aj pre svoje dráždivé účinky na pokožku, obzvlášť okolo citlivej oblasti očí.

Záver

O použití micelárnej vody sa pokojne poraďte s kožný lekárom, najmä v prípade, že máte citlivú pokožku. Ideálny prípravok by mal byť hypoalergénny, bez obsahu alkoholu a parabénov. Taká dokáže byť aj obyčajná voda, poviete si. Áno, lenže tá obsahuje chlór a vápnik, látky, ktoré môžu dráždiť pokožku. No a termálna voda zase nedokáže pokožku čistiť.

You may also like