Staráme sa o nábytok: ako vybrať ochranný olejový vosk na drevo

Staráme sa o nábytok: ako vybrať ochranný olejový vosk na drevo

by spravca

Olejový vosk je kľúčovým prvkom v starostlivosti o drevené povrchy. Jeho správny výber zabezpečí nielen ochranu dreva pred poveternostnými vplyvmi, ale tiež zvyšuje estetickú stránku nábytku, drevených podláh, schodísk alebo plotov. Poradíme vám, aké faktory treba zvážiť pri výbere ochranného vosku na drevo.

Tipy na kvalitné olejové vosky na drevo

Vosky na drevo sa vyrábajú z rôznych druhov olejov a prídavných látok. Medzi najbežnejšie a najviac využívané patria vosky vyrobené z včelích plástov. Včelie olejové vosky na drevo dodávajú dreveným povrchom prirodzený vzhľad a jednoducho sa aplikujú. Patria však medzi drahšie vosky a pri aplikácii je nutné použiť viac vrstiev.

Veľmi žiadané sú tiež vosky vyrábané z listov exotickej palmy s názvom Copernicia cerifera. Ide o karnaubské vosky s vysokou tvrdosťou, čo znamená, že ich aplikácia je náročnejšia na prevedenie. Musíme však podotknúť, že karnaubské vosky na drevo vytvárajú na povrchoch nádherný lesk a chránia nábytok pred vlhkosťou i mechanickým poškodením.

Tretím veľmi využívaným voskom na ošetrenie nábytku sú olejové vosky vyrobené z tungového oleja. Tento ochranný olejový vosk na drevo dokáže preniknúť do hĺbky dreva, čím zvyšuje jeho odolnosť a predlžuje životnosť. Na povrchu dreva vytvorí nádherný odtieň. Tungový vosk na drevo necháva nábytok dýchať, ale horšie sa nanáša.

Čo zvážiť pri výbere olejového vosku na drevo

Overte si, či vami vybraný olejový vosk je vhodný na drevo, ktoré sa chystáte ošetriť. Vosky môžu na dreve rôzne reagovať, a preto je potrebné vybrať vosk podľa konkrétneho typu dreva. Je tiež veľký rozdiel vo voskoch na použitie v interiéri a exteriéri.

Rozmyslite si, čo chcete ošetrením dreva dosiahnuť. Potrebujete len zvýrazniť farbu dreva? Alebo chcete drevo chrániť pre vlhkosťou, UV žiarením a mechanickým vplyvom? Pre nábytok v interiéri odporúčame kúpiť včelie vosky. Dosiahnete ním jemný lesk dreva. Pre záhradný nábytok je vhodnejší odolnejší vosk, napríklad tungový, ktorý ochráni drevo voči poveternostným podmienkam.

Overte si tiež to, ako zmení vosk povrch dreva. Niektoré vosky dokážu povrchy zmatnieť. Iné pôsobia ako leštidlo a vytvoria nádherný, lesklý a hladký povrch. Olejové vosky sa dodávajú v rôznych farebných odtieňoch. Bezfarebné olejové vosky zvýrazňujú prirodzenú krásu dreva. Farebné olejové vosky dodávajú drevu požadovaný odtieň. Vyberte taký olejový vosk na drevo, ktorý vyhovuje vašim predstavám o vzhľade nábytku.

Spôsob nanášania olejových voskov na drevo

Ochranný olejový vosk sa nanáša na čisté a suché drevo. Pred nanášaním olejového vosku je potrebné drevo obrúsiť jemným brúsnym papierom, aby sa odstránili prípadné nečistoty a nerovnosti. Olejový vosk sa nanáša štetcom alebo handričkou v rovnomernej vrstve. Po nanesení olejového vosku je potrebné nechať vosk zaschnúť podľa pokynov výrobcu.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

You may also like