Oprava preliačin PDR metódou v kocke

Oprava preliačin PDR metódou v kocke

by spravca

PDR, alebo Paintless Dent Repair, je metóda opravy preliačin na karosérii automobilov bez lakovania. Táto metóda je čoraz obľúbenejšia, pretože má množstvo výhod oproti tradičným metódam opravy preliačin. Bez nutnosti lakovania a s nižšími nákladmi na opravu sa PDR technika stáva poprednou pri oprave preliačin. Prinášame vám základné informácie, ktoré vám priblížia túto jedinečnú opravu.

Ako funguje PDR metóda?

PDR metóda spočíva v tom, že sa preliačina vytlačí alebo vytiahne späť na pôvodné miesto. Pri oprave sa využíva sada na opravu preliačin, ktorá obsahu nástroje navrhnuté tak, aby sa dostali do ťažko prístupných miest.

  • Vytláčanie preliačin – vytláčanie sa používa najčastejšie. Nástroje sa zasunú do preliačiny a následne využijú na jej vytlačenie späť na pôvodné miesto.
  • Vyťahovanie preliačin – vyťahovanie sa používa na opravu preliačin, ktoré sa nachádzajú na ťažko dostupných miestach. Pomocou špeciálneho lepidla sa preliačina vytiahne smerom nahor.

PDR oprava karosérie je špecializovaná technika, ktorá vyžaduje odborné znalosti a zručnosti. PDR mechanik musí mať dôkladné znalosti o konštrukcii karosérie automobilov a byť vyškolený na prácu so špecifickými nástrojmi.

PDR opravy realizujú v PDR servisoch alebo v niektorých autoservisoch. S výberom servisu vám pomôže vaša poisťovňa, ktorá vás s technikmi skontaktuje. Ak ste poistení voči poškodeniu vozidla živelnou pohromou alebo vandalizmom, poisťovne opravu preplácajú. Cena PDR opravy závisí od veľkosti a hĺbky preliačiny. Vo všeobecnosti je PDR oprava lacnejšia ako tradičná oprava preliačin lakovaním.

Výhody PDR metódy

  • Zachovanie pôvodného laku – PDR metóda neovplyvňuje pôvodný lak, čo je dôležité pre zachovanie hodnoty vozidla.
  • Rýchla oprava – PDR metóda je zvyčajne rýchlejšia ako tradičné metódy opravy preliačin.
  • Nižšie náklady – PDR metóda je lacnejšia ako tradičné metódy opravy preliačin.
  • Menšia ekologická záťaž – PDR metóda nevyžaduje použitie žiadnych chemických látok alebo rozpúšťadiel, čo je šetrnejšie k životnému prostrediu.

Aké preliačiny sa dajú opraviť PDR metódou

PDR metódou je možné opraviť väčšinu preliačin na karosérii automobilov, ktoré nie sú príliš hlboké alebo veľké. Medzi typy preliačin, ktoré sa dajú opraviť PDR metódou, patria preliačiny spôsobené nárazom – napríklad pri parkovaní, pri strete s iným vozidlom alebo pri krupobití. Opraviť je možné aj preliačiny, ktoré spôsobil vandalizmus na aute. Ak máte na svojom aute preliačinu, PDR metóda určite stojí za zváženie.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

You may also like