Aj bankový účet vás môže príjemne prekvapiť

by spravca

S pribúdajúcimi rokmi pribúdajú starosti, o ktorých sa vám v detstve ani nesnívalo. Nástup na strednú či vysokú školu nie je len o zmene kolektívu či cestovaní do väčšieho mesta. Dostanete vreckové, s ktorým treba vedieť narábať tak, aby vydržalo od pondelka do piatku. Ak pôjdete na internát, kalkulovanie bude ešte zložitejšie. Účet pre mladých vám pomôže túto situáciu lepšie zvládnuť. Chcete vedieť ako?

Poznáte výraz bežný účet?

Bežný bankový účet slúži na realizáciu bežných operácií s finančnými prostriedkami. Vďaka nemu prijímate alebo odosielate peniaze na iné účty, platíte platobnými kartami, využívate povolené prečerpanie a množstvo ďalších výhod. Za bežný účet platíte mesačné poplatky a môžete mať spoplatnené aj iné služby, ktoré v spojitosti s používaním bežného účtu vznikajú. Prestáva sa vám to páčiť? Nenechajte sa odradiť. Účet pre mladých prináša množstvo výhod, o ktorých by ste mali vedieť.

Prečo si účet pre mladých otvoriť?

Vyzerá to tak, že domov zo školy nebudete chodiť každý víkend, lebo cesta je drahá a nechcete v autobuse stráviť polovicu študentského života? Čo ak to rodičia s výškou vreckového zle odhadnú alebo prídu výdavky, s ktorými ste nepočítali? Nestresujte, bankové účty sú tu aj nato. Stačí zadať platobný príkaz a ak máte rovnakú banku ako vaši rodičia, peniaze vám na účte zasvietia už o niekoľko minút. Našli ste super brigádu, ale výplatu posielajú len na bankový účet? Ďalší dôvod, prečo ho mať. Okrem toho, hotovosť miniete rýchlejšie ako peniaze, ktoré nedržíte v ruke. Plaťte kartou a získajte dokonalý prehľad o všetkých svojich výdavkoch.

Môže si účet pre mladých otvoriť každý?

Bankové účty pre mladých sú určené ľuďom do 26, v niektorých prípadoch do 28 rokov. V bankách vedia, že študenti majú hlboko do vrecka, preto tieto účty ponúkajú väčšinou zadarmo. Ale to nie je jediný dôvod, prečo mladým takto vychádzajú v ústrety. Predpokladajú, že sa v budúcnosti zo študenta stane úspešný pracujúci človek a banke, v ktorej si založil svoj prvý účet, ostane verný. Banky predsa nestriedate ako ponožky.

Vybrali ste si naozaj dobre?

Máte aspoň predstavu o tom, ako budete svoj účet využívať? Prezradíme vám, čo všetko by ste mali pri výbere účtu zohľadniť.

 •        Skúste odhadnúť počet pravidelne realizovaných platieb. Niektoré banky majú v balíčku maximálne štyri. Bude to stačiť?
 •         Koľkokrát do mesiaca môžete zaplatiť kartou bez poplatku?
 •         Bankomat máte poruke? Účet zadarmo, benefity, ktoré sa fakt vyplatia, ale bankomatu nikde. Overte si, či máte bankomat v blízkosti školy alebo na miestach, kde trávite najviac času, aby ste na výbere z cudzích bankomatov nakoniec neprerobili. Ak ste si vybrali banku, ktorá síce vlastné bankomaty nemá, ale kompenzuje to bezplatným výberom v cudzích bankomatoch,máte vyhraté.

Navštívte internetové portály, ktoré študentské účty porovnávajú, a zistite, čo tá-ktorá banka ponúka a získajte väčší prehľad o tom, čo a kde dostanete.

Nie je to len o účte zadarmo

Účet pre mladých je síce zadarmo, ale nie v každej banke je rovnaký. Balík služieb, ktorý k účtu dostanete, rozhoduje. Banky sa o mladých klientov bijú, preto sa snažia do svojich balíčkov zakomponovať čo najviac výhod. Najčastejšie sa stretnete s týmito:

 •         platobná karta (aj s vlastným dizajnom),
 •         virtuálna karta,
 •         výber z bankomatov bez poplatkov,
 •         neobmedzené množstvo elektronicky zadaných príkazov,
 •         karta EURO <26,
 •         vyššie úroky na zostatku na účte,
 •         povolené prečerpanie (pozor na vysoké úroky!),
 •         služba cashback (hotovosť si vyberiete vo vybraných obchodoch),
 •         platby NFC čipom (Peňaženku nechajte doma. Použite mobil namiesto karty a bezstarostne si užívajte každodenné činnosti. Mobil máte pri sebe stále a je menej pravdepodobné, že ho niekde zabudnete. Platba mobilom pri bežných transakciách a nakupovaní cez internet je bezpečnejšia než platby cez internet, na ktoré sme zvyknutí.).

Založenie bankového účtu je jednoduché

Cestou k získaniu účtu pre mladých bolo potvrdenie o tom, že ste študentom strednej alebo vysokej školy a pri podpise zmluvy musel byť prítomný aj rodič. Doba pokročila a dnes si študentský účet založíte aj online, takže potvrdenie o návšteve školy vo väčšine bánk dokladovať nemusíte. Založenie účtu je väčšinou viazané na vek a jediným dokladom, ktorým sa musíte preukázať, je doklad totožnosti.

Bankové služby cez mobil

Mnoho mladých ani len netuší, že bankové výpisy chodia aj poštou. Prečo by aj. Vďaka prehľadenému a bezpečnému internetbankingu si pohyby na účte skontrolujete aj sami. Výpis z účtu na to nepotrebujete. Pomocou aplikácie naskenujete IBAN alebo QR kód a platba prebehne ešte jednoduchšie.

Chcete vedieť o všetkom, čo sa na vašom účte deje? Stiahnite si aplikáciu a s účtom narábajte, kde chcete a kedy chcete.

You may also like