Šedý zákal na vzostupe! Všimnite si jeho príznaky.

by spravca

Oči, sú nielen ako sa hovorí oknom do ľudskej duše, ale zároveň sú aj nástrojom, pomocou ktorého nasávame veľkú väčšinu informácii z okolia. Mnohí z nás svoje oči považujú za niečo normálne a obyčajné a neuvedomujú si, ako veľmi je zrak pre život dôležitý a aký ťažký by bol život bez neho.

Prísť o zrak je prísť nielen o 90 percent informácii z okolia prijímaných týmto najdôležitejším zmyslom, ale aj o veci zdanlivo obyčajné – farby, západ slnka či noviny, ktoré si radi prečítate pri rannej nedeľnej kávičke.

Zdravé oči a dokonalý zrak by nemali byť samozrejmosťou, a preto by ste sa o nich mali starať. Podľa odborníkov by navštíviť očného lekára mal aj človek s bezproblémovým zrakom minimálne raz ročne. A teraz úprimne, kedy ste boli na poslednej prehliadke vy?

Najväčší nepriateľ – Šedý zákal

Očné ochorenie, pri ktorom sa zakalí očná šošovka, ktorá je u zdravého človeka číra. Zakalenie je nepríjemné, pretože zníži jej samotnú priehľadnosť a zároveň bráni svetelným lúčom dopadať na sietnicu. Táto skutočnosť vám spôsobí zastrené videnie, ktoré by sa dalo prirovnať k pozeraniu sa cez mliečne sklo.

Aké sú príznaky katarakty a čo je jej príčinou?

Ako už bolo spomenuté šedý zákal zakalí vašu očnú šošovku. Človek postihnutý kataraktou nepociťuje žiadne bolesti ani podráždenie očí. Zhoršuje sa mu však zrak a to konkrétne jeho ostrosť – videnie je zastrené a oči sú citlivé na oslnenie. Môže sa vám dokonca stať, že obraz budete vidieť rozdvojene a skreslene. Častokrát ľudí trpiacich týmto ochorením postihne aj zmena vo vnímaní farieb.

Pravá príčina vzniku šedého zákalu nie je známa. Avšak pokiaľ vaše oči majú nejaké dioptrické chyby, môže to jeho priebeh zrýchliť. Najčastejšie sa objavuje až v neskoršom veku, okolo 65. roku života. Okrem veku však hrajú úlohu aj dedičné predpoklady alebo užívanie niektorých typov liekov ako sú napr. cytostatiká. Vyvolať ho môže taktiež dlhodobé používanie očných kvapiek, rôzne ochorenia metabolizmu ako napr. cukrovkači vystavovanie očí nadmernému slnku, teda ultrafialovému žiareniu.

Ako sa sivého zákalu zbaviť?

Bohužiaľ, šedý zákal nemožno vyliečiť žiadnymi liekmi či okuliarmi, a teda operačný zákrok je nutný. Operácia šedého zákalu je však bezbolestná a rýchla. Zákrok trvá len 10-15 minút a ide o najbezpečnejší a zároveň najčastejší zákrok na ľudskom tele. Ako operácia šedého zákalu prebieha? Oko sa znecitliví anestetickými kvapkami, šošovka sa rozdelí namalé časti, tie sa odsajú a následne sa do oka vloží nová šošovka. Videnie sa vám obnoví skutočne rýchlo. Už druhý deň po operácii bádate zmeny a dokonalé ho budete mať už o 4 týždne. Po tomto čase vám očný lekár môže predpísať okuliare na blízko.

Ak by ste sa rozhodli, že okuliare viac nechcete nosiť, môžete požiadať, aby vám počas operácie šedého zákalu bola do oka implantovaná špeciálna, takzvaná multifokálna šošovka, ktorá vám navráti vaše videnie, ktoré ste mali v mladosti. Na všetky vzdialenosti totiž budete vidieť bez potreby okuliarov.

Pokiaľ sa teda u vás objavili vyššie spomínané príznaky, návštevu očného lekára viac neodkladajte a objednajte si uňho termín operácie. Sivý zákal, tak často podceňovaný mnohými, môže totiž vyústiť až do slepoty a vy si vaše ranné novinové rituály už viac nezopakujete.

You may also like