Pravidlá bezpečnej jazdy na štvorkolke

Pravidlá bezpečnej jazdy na štvorkolke

by spravca

So štvorkolkami sa jazdí predovšetkým v ťažkom teréne po výmoľoch a jamách. Jazda býva riadne nebezpečná, plná skokov a driftovania vo vysokej rýchlosti. Ničím výnimočným nie je vidieť prevrátenú štvorkolku. Preto je viac ako na mieste myslieť pri divokom spôsobe jazdy na bezpečnosť – ochranné prvky a kontrolu stroja.

Ochranné oblečenie a prvky na štvorkolku

Bez ochranného oblečenia dochádza veľmi často k rôznym, nielen drobným, poraneniam. V špecializovaných obchodoch nájdete kombinézy, ktoré vás ochránia pred odreninami a škrabancami. Kombinézy sa vyrábajú v letnom i zimnom prevedení. Minimum pre jazdu na štvorkolke sú prilba a ochrana očí. Veľa jazdcov zabúda na okuliare. Pri skákaní sa od stroja odrážajú jemné čiastočky, kamene a bahno. Preto je nutné nosiť okuliare, ktoré zabránia vniknutiu predmetov na očí. Najlepšou voľbou sú motokrosové okuliare, bežné slnečné vám stačiť nebudú. Doplnkovým oblečením sú rukavice a topánky. Rukavice zabránia poraneniam, šmýkaniu dlaní a ochránia vaše kĺby. Topánky by mali byť čo najvyššie.

Kontrola štvorkolky pred jazdou

Každý stroj, aj špičkové štvorkolky Can-Am, vyžadujú pred jazdou kontrolu. Jazda po ťažkom teréne je namáhavá a nesmie vás zradiť ani jedna súčiastka. V prvom rade sa zamerajte na kontrolu tlaku v pneumatikách. Odporúčané hodnoty nájdete v technickom preukaze. Vizuálne skontrolujte povrch pneumatík, vrátane bočníc. Pri prudkom brzdení musia byť brzdy v top stave, preto sa zamerajte i na tento prvok. Iste prejdete so štvorkolkou cez cestu, kde sa nachádzajú ostatní účastníci cestnej premávky. Musíte byť videní t.j. overte funkčnosť všetkých svetiel. Štvorkolka býva po jazde ušpinená od bahna, ktoré sa usádza hlavne na podvozku. Bahno a prach v tejto časti stroja bránia správnemu fungovaniu tlmičov, a preto štvorkolku očistite nielen z vrchnej, ale aj zo spodnej časti. Týmto spôsobom zároveň zistíte prípadný únik oleja alebo paliva.

Čo si pribaliť na dlhšiu jazdu

Štvorkolky nie sú určené len na krátke preteky. Môžete sa s nimi vybrať taktiež na dlhšiu jazdu. V tomto prípade sa vám bude hodiť zopár drobností. Z náradia by vám nemalo chýbať lano, náhradné žiarovky, sviečky a základná sada na opravy. Samozrejmosťou je lekárnička, jedlo a voda. Pred jazdou si pozrite inštruktážne videá, ktoré vám poradia so základmi jazdy na štvorkolke. Naučíte sa ovládať prenos ťažiska tela a zabránite tak zraneniam alebo prevráteniu vozidla.

 

 

 

You may also like