Tepovanie Zvolen – bezpečnejší a zdravší domov

by spravca

Možno sa púšťate do veľkého upratovania každý rok práve pred Vianocami. Chcete, aby všetko vyzeralo tip-top a vysielalo príjemnú energiu. Útulný, čistý, no najmä zdravý a bezpečný domov môžete mať ale v každom ročnom období, a teda počas celého roka. Pritom nemusíte vynaložiť ani väčšie množstvo finančných prostriedkov. Občas stačí iba pár malých zmien a úprava zaužívaných návykov. V prvom rade by ste sa mali zbaviť alergénov vo svojom okolí a objednať si napríklad komplexné tepovanie kobercov minimálne dvakrát za dvanásť mesiacov. Viac už však v nasledujúcich riadkoch.

Dostaňte prach pod kontrolu

Domáci prach obsahuje mnohé nebezpečné látky, nehovoriac o roztočoch, ktoré môžu rapídne zhoršiť náš zdravotný stav. Určite to nie je niečo, čo treba brať na ľahkú váhu. Negatívne prvky sa uchovávajú v prachu aj niekoľko desaťročí. Ideálne je vymeniť koberec za drevenú, korkovú alebo vinylovú podlahu. I tú však treba pravidelne vysávať a umývať. V prípade, že sa nechcete vzdať kobercov, dbajte na ich dôkladné hĺbkové čistenie. To však nedokážete svojpomocne nikdy zabezpečiť. Musíte si preto objednať firmu so špeciálnym zariadením. Keďže prach a nebezpečné častice sa nezadržiavajú iba v kobercoch, určite by sme odporučili zamerať sa aj na tepovanie sedačiek vo Zvolene. Periny a vankúše perte na vysokých teplotách, svoju rolu tu zohráva aj žehlenie. Izby by mali byť vzdušné, aby sa dal prach vytrieť z každého rohu. Zbavte sa nadbytočných vecí a nepreplňujte miestnosti.

Pozor na pesticídy

V domácnostiach sa celkom bežne zbavujeme švábov, myší, mravcov alebo buriny chemicky. Pesticídy však môžu byť opäť spúšťačom nezvratných zdravotných problémov. U detí vyvolávajú astmu, poruchy učenia, ale aj vývojové poruchy mozgu. Ak udržíte svoju domácnosť v čistote, vyhnete sa švábom či mravcom bez akýchkoľvek ťažkostí. Zvyšky jedla vždy rýchlo odstaňte, nádoby s potravinami držte uzavreté a nekopte riad v dreze. Myši chytajte radšej do pascí a odburinenie pozemku sa dá tiež robiť bez chémie. Čo takto prekryť danú plochu fóliou? No napríklad aj klasická mechanická kultivácia, kosenie a vytrhávanie sú určite lepšie ako zabíjanie všetkého živého v širokom okolí a rozptyľovanie škodlivín do vzduchu.

Používajte netoxické čistiace prostriedky

Konvenčné čistiace prostriedky, ktoré sa bežne v domácnosti používajú, obsahujú zväčša zmes chemických látok. Možno ste už niekedy zažili situáciu, kedy Vás išlo pri čistení zadusiť od kašľa, prípadne Vám sťahovalo pľúca, štípali Vás oči alebo škriabalo hrdlo. Neznečisťujte vzduch vo svojom obydlí, ak nemusíte. V prípade, že sa rozhodnete pre tepovanie vo Zvolene, neškodné a vysoko účelové čistenie máte zaistené. Obzvlášť deti sú na chemické prípravky citlivé. Zvoľte si prírodné čistidlá, ktoré neobsahujú chlór a amoniak. Najlepšie sú biologicky rozložiteľné a bezfosfátové alternatívy. Dobré gazdinky vedia, že svoj účel splní i ocot, jedlá sóda alebo peroxid vodíka. Okná a zrkadlá môžete preleštiť bio prípravkom, ktorý si vyrobíte z vody, citrónovej šťavy a octu. Vďaka bóraxu sa zasa zbavíte plesní. Možností je naozaj veľa, len ich treba nájsť. Človek pod vplyvom toho, čo do našich domácnosti natlačil komerčný trh, máličko spohodlnel, ale nikdy nie je neskoro vytvoriť si zdravší domov.

 

 

FOTO:  © Andrey Popov / Dollar Photo Club

You may also like