Nepodceňujte príznaky začínajúcej cukrovky

by spravca

Diabetes mellitus – cukrovka je civilizačná choroba, ktorou na Slovensku trpí viac ako 340 000 ľudí. Môže ju dostať ktokoľvek a až polovica takto chorých ľudí ani netuší, že trpí cukrovkou. Objavia ju až po prvých vážnejších príznakoch. Dôvodom vzniku cukrovky nie sú obezita ani konzumácia veľkého množstvo sladkostí, ako si často ľudia omylom myslia. Diabetes vzniká zvýšenou hladinou cukru v krvi, ktorú spôsobujú genetické predispozície, chronický zápal podžalúdkovej žľazy, prípadne konzumácia určitých liekov. Faktom však je, že s obezitou je riziko vzniku cukrovky vyššie, preto je vždy potrebné udržovať zdravý životný štýl.

Dôležitý faktor pre telo – hormón inzulín

Glukóza je veľmi potrebná látka pre dodanie energie organizmu. Aby sa mohla vstrebať do organizmu, tak potrebuje hormón inzulín. Inzulín sa vytvára v pankrease. Práve ochorenie na diabetes spôsobuje, že telo inzulín nevytvára v dostatočnom množstve alebo správne. Zvýši sa tak hladina cukru v krvi a to spôsobuje poškodenie ciev a ďalšie množstvo zdravotných komplikácií. K základným príznakom cukrovky patrí únava, časté močenie, smäd alebo výraznejšie chudnutie.

Liečba diabetes

Neliečenie cukrovky môže spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie ako sú vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne choroby, choroby obličiek, zraku, zubov, alebo známu diabetickú nohu. Preto je potrebné pri akýchkoľvek z hore uvedených príznakoch vyhľadať svojho lekára, aby mohol správne a čo najskôr nasadiť potrebnú liečbu.

Základom liečby cukrovky je udržovanie správnej hladiny cukru v krvi. Dosahuje sa to diabetickou diétou – čiže dôsledným dodržiavaním stanovenej diéty a pravidelným cvičením a pohybom. Tieto zásady sú doplňované správnymi liekmi v podobe tabletiek alebo inzulínových injekcií. Dnes je podávanie inzulínu riešené pomocou inzulínových pier. Tie môže pacient stále nosiť pri sebe. Sú dobre skladné a jednoducho použiteľné. Podľa spoločnosti Novo Nordisk, ktorá vyvíja inzulínové perá, vďaka inzulínovým perám je aplikovanie inzulínu výrazne ľahšie a prakticky bezbolestné.

Faktom však je, že cukrovka je vážna choroba, ktorá výrazne komplikuje dennodenný život a jej neliečenie a nedodržiavanie stanovenej liečby môže spôsobiť veľké množstvo ďalších a ešte vážnejších komplikácií.

zdroj obrazku: pat138241, www.freedigitalphotos.net

You may also like

Leave a Comment