Kvalitný matrac – kľúč k zdravému spánku!

by spravca

Nákup matracu predstavuje jednu z nezásadnejších činností, ktorú musíme podstúpiť v prípade, že túžime po plnohodnotnom a kvalitnom spánku. Výhodou je, keď si matrac môžeme vyskúšať priamo v predajni, aj keď v mnohých prípadoch je ponuka na internete bohatšia a cenovo prijateľnejšia. Viete, na čo sa zamerať pri samotnom výbere? A vôbec, je matrac skutočne kľúčovým faktorom k zdravému spánku alebo je to len ďalší mýtus?

Aj deti by mali spať na poriadnom matraci!

Možno si ako rodičia poviete, že dieťa nemusí spať na extra kvalitnom matraci, veď za chvíľu vyrastie a tak či tak budete musieť kúpiť väčší matrac. To je síce pravda, no treba mať na pamäti, že aj detsky matrac musí byť vyrobený z prvotriedneho materiálu, ktorého úlohou je poskytnúť dieťaťu počas celej noci dokonalú oporu celého tela! Pri kúpe treba zvážiť rozmery, teda poznať šírku, dĺžku i výšku matracu, a hlavne si uvedomiť, k čomu matrac potrebujete. Je totiž rozdiel, či ho budete využívať denne alebo len občas, trebárs na príležitostné prespanie na chate. A pochopiteľne, mali by ste poznať podklad, na ktorom bude matrac položený, pretože nie každý matrac je na daný podklad vhodný.

A čo materiál?

Medzi najpoužívanejší materiál patrí pena, ale taktiež latex, keďže zrovna tieto materiály sú antialergické, čiže zabraňujú šíreniu nežiaducich baktérií a roztočov. Cenovo prijateľné sú pružinové matrace, ktoré sú však určené skôr k príležitostnému prespaniu, naopak tzv. taštičkové matrace sú doplnené vhodnou penou, čiže dokonale kopírujú telo a chrbticu. A počuli ste o kokosových matracoch? Ide o lacné matrace, ktoré sú vytvorené podľa anatomického rozloženia tela, pričom sa rozlišujú rôzne zóny tvrdosti. Zvláštnu skupinu tvoria kokosovo-latexové, ktoré môžeme považovať za sendvičové, teda ide o kombináciu dvoch rôznych materiálov.

You may also like