Konečne pravda o chia semienkach

by spravca

Chia semienka sa stali obrovským hitom a hovorí sa o nich ako o jednej z najzdravších potravín. Obsahujú veľké množstvo živín, vitamínov a sú zdraviu prospešné. Podporujú fungovanie mozgu aj celého organizmu. Sú ale chia semienka skutočným zázrakom?

Chia a chudnutie

chia semienkaChia semienka by mali pomáhať s chudnutím a do určitej mieri naozaj vedia proces chudnutia podporiť.  Po zmiešaní s vodou alebo žalúdočnou šťavou nasajú vlhkosť, zväčšia svoj objem a vytvoria gélovú hmotu. Práve táto vlastnosť pomáha pri chudnutí pretože zaplní žalúdok, predlžuje dobu kedy sa menia sacharidy na jednoduché cukry a tvorí bariéru pred tráviacimi enzýmami.

Chia semienka teda spomaľujú trávenie a udržiavajú nižšiu hladinu inzulínu, čím pomáhajú kontrolovať hmotnosť. Obsahujú ale veľa fyátov a tie spomaľujú alebo úplne zastavujú absorpciu niektorých minerálov. Semienka teda konzumujte s mierou.

Antioxidanty a omega 3 oleje

Je pravda, že chia obsahujú veľké množstvo antioxidantov a vysoký obsah omega 3. Háčik je v tom, že ľudské telo nevie dobre prijímať omega 3 z rastlín. Ak si teda potrebujete doplniť omega 3 oleje vhodnejšie sú živočíšne produkty, napríklad morské ryby. Pokiaľ ryby nekonzumujete, môžu byť chia semená vhodnou náhradou. Zdrojom týchto olejov sú okrem chia aj ľanové a konopné semená, takže máte určite na výber.

Pokiaľ ide o antioxidanty chia semienka sú ich plné a v tomto smere sa dajú považovať za super potravinu. Obsahujú kvercetín, ktorý je silný antioxidant a pôsobí aj proti zápalom. Ďalej obsahujú i flavanoidy, ktoré sú taktiež známe antioxidačnými účinkami a pozitívnym vplyvom na kardiovaskulárny systém.

Pre nadšencov chia produktov odporúčame aj chia múku na pečenie J

Všetkého veľa škodí

Ani s konzumáciou chia to netreba preháňať. Nadmerná konzumácia môže mať za následok pocit nafúknutia a v niektorých prípadoch aj hnačku. Odporúčaná dávka je 15-20g dva krát denne, čo v praxi znamená asi 2 polievkové lyžice suchých semienok.

Viac o produktoch na: http://www.najtelo.com

 

You may also like