5 miest, kde by ste mali myslieť na náhradný zdroj elektriny

5 miest, kde by ste mali myslieť na náhradný zdroj elektriny

by spravca

Elektrocentrálu možno využívate pri kempovaní, v skutočnosti je však nevyhnutnou súčasťou energetickej infraštruktúry mnohých objektov. Aj keď ju na prvý pohľad nevidno, dokáže zabrániť státisícovým škodám a zachrániť ľudské životy. Prečítajte si, kde všade by ste ju nemali opomenúť.

1. Prevádzky citlivé na výpadky

Stacionárny dieselagregát je nevyhnutnou súčasťou každej nemocnice i niektorých zdravotníckych zariadení. V nich by výpadok elektriny mohol vyradiť prístroje podporujúce životné funkcie pacientov. Nájdete ich však aj v ďalších kritických aplikáciách, napr.:

Chemický priemysel – Chýbajúca elektrina by mohla spôsobiť poruchy zariadení a narušiť prebiehajúce procesy a reakcie, čo by mohlo mať fatálne dôsledky už v priebehu niekoľkých minút.

Potravinársky priemysel a logistika – Pri mrazených a rýchlo sa kaziacich potravinách musíte dodržať chladiaci reťazec (udržať potraviny vo vymedzenom rozsahu teplôt) počas celej doby životnosti. Chladené musia byť aj niektorí druhy chemikálií, drogérie a ďalších výrobkov.

Elektrárne – Tepelné elektrárne (obzvlášť jadrové) sú takisto citlivé na výpadky elektriny. Ak zlyhá dodávka z rozvodnej siete, musí ju zastúpiť elektrocentrála.

2. Komerčná sféra

V dnešnej dobe sa bez nepretržitého napájania elektrinou nezaobídu ani predajne, obchodné centrá či biznis centrá s kanceláriami. Bez informačných systémov nemôžete pracovať, predávať či manipulovať s tovarom. Bez elektriny nefunguje osvetlenie, automatické dvere či požiarna signalizácia.

Tieto systémy majú vlastné záložné zdroje, ktoré dokážu pokryť krátkodobé niekoľkohodinové výpadky napájania. Dlhodobým riešením je však opäť iba elektrocentrála, ktorú z tohto dôvodu nájdete v každej väčšej komerčnej prevádzke.

3. Miesta mimo civilizácie

K osamoteným budovám mimo civilizácie (napr. rôzne chaty či usadlosti) sa distribútorom elektriny často neoplatí privádzať rozvodnú sieť. Jediným riešením je teda ostrovná prevádzka zdroja elektriny (tj. bez pripojenie na sieť).

Čoraz viac sa používajú fotovoltické panely vyrábajúce elektrinu zo slnka, ich výkon je však od neskorej jesene do jari mizivý. Alternatívou by boli veterné turbíny, a to najmä na horách, kde fúka podstatne viac ako v nížinách. Dokážu vyrobiť veľké množstvo elektriny, avšak iba nárazovo. Pri slabom vetre sa jednoducho neroztočia a ich výkon je blízky nule. Na Slovensku budete navyše vhodné modely malých veterných turbín pre naše podmienky zháňať veľmi dlho.

Jedinou istotou sú teda aj na týchto miestach elektrocentrály, prípadne kogeneračné jednotky. Tie fungujú na rovnakom princípe, dokážu však využiť odpadové teplo na vykurovanie objektu a prípravu teplej vody.

4. Staveniská

Miešačka, píla, ručné náradie – to všetko sa bez napájania nezaobíde. Elektrinu budete potrebovať aj na osvetlenie, ktoré je základom pre bezpečný pohyb na stavenisku (v zime sa pritom stmieva už o pol štvrtej).

Ak na pozemku nemáte funkčnú elektrickú prípojku, na jej spojazdnenie by ste museli čakať aj niekoľko mesiacov. Lepším riešením je kúpa alebo prenájom elektrocentrály.

5. Kultúrne podujatia

Množstvo veľkých hudobných festivalov sa koná mimo civilizácie (napr. uprostred poľa), kde chýba elektrická rozvodná sieť. Na takých miestach si bez elektrocentrály ani neškrtnete. Na záložný zdroj by ste však mali myslieť aj pri menších podujatiach v zastavaných oblastiach.

Výkon elektrickej prípojky je často príliš malý na všetky tie kilowatty, ktoré spotrebúva zvuková a svetelná aparatúra či stánky s občerstvením. Navyše, mnohé prípojky nie sú práve v najlepšom stave. Z týchto dôvodov má každá profesionálna ozvučovacia firma vždy po ruke dostatočne výkonnú elektrocentrálu.

 

 

 

You may also like