10 krokov k jednoduchému online založeniu živnosti

10 krokov k jednoduchému online založeniu živnosti

by spravca

Založiť živnosť v roku 2023 je jednoduché a celý proces je možné zorganizovať z pohodlia domova. Ak ste sa rozhodli založiť živnosť, odporúčame otvorenie živnosti online cestou. Ide o postup, ktorý zvládne aj laik. Zakladanie vám zjednoduší náš malý návod.

1. Živnosť alebo s.r.o.?

Je lepšie založenie s.r.o. alebo živnosti? Živnosť sa oplatí začínajúcim podnikateľom, ktorí budú pracovať s vlastným know how – remeselníci, virtuálne asistentky alebo IT profesionáli. Založenie s.r.o. zrealizujte, ak predpokladáte rýchly rast alebo príjmy nad 25 tisíc eur ročne. Dokonca nemusíte eseročku zakladať, ale máte možnosť kúpiť založenú ready made s.r.o..

2. Občiansky s čipom

Zabudnite na papierovačky a vybavte si občiansky s čipom tzv. eID. Uľahčí vám nielen založenie živnosti, ale aj kompletnú komunikáciu s úradmi. Elektronický občiansky preukaz je možné vybaviť na najbližšom oddelení dokladov policajného zboru.

3. Stiahnutie softvéru

S eID dostanete na polícii čítačku čipov. Samotná čítačka nestačí. Musíte si stiahnuť softvér zo stránky slovensko.sk. Neobávajte sa zložitosti, softvér sa nainštaluje do počítača sám po stiahnutí softvéru.

4. Registrácia na slovensko.sk

Po stiahnutí softvéru zapojte čítačku do počítača a vložte do nej eID. Registrujte sa na portál slovensko.sk. Všetkými krokmi registrácie vám povedie zrozumiteľný tutoriál.

5. Založenie živnosti

Na hlavnej stránke portálu slovensko.sk vyberte sekciu podnikateľ, následne začatie podnikania a registrácia živnosti.

6. Vyplnenie osobných údajov

Postupne budete vypĺňať údaje. Niektoré sa načítajú z občianskeho preukazu a iné budete musieť doplniť.

7. Výber predmetov podnikania

Zo zoznamu si môžete vybrať rôzne predmety podnikania na základe vášho vzdelania a praxe. V rámci voľných živností môže podnikať každý a zároveň sú voľné živnosti vďaka online založeniu zdarma.

8. Prevádzkareň a začiatok podnikania

Ak budete pracovať z domu, nemusíte vypĺňať adresu sídla prevádzkarne, ale len miesto podnikania. Vybrať si smiete dátum začiatku podnikania.

9. Čo a kde treba nahlásiť?

Skvelé je, že nikde nemusíte chodiť. Po založení živnosti vás online systém prihlási do zdravotnej poisťovne aj na daňový úrad.

10. Elektronická schránka

Nezabudnite si na portály finančnej správy aktivovať elektronickú schránku. Celá komunikácia s daňovým úradom i ostatnými úradmi prebehne čisto elektronicky. Do schránky vám behom pár dní príde potvrdenie o pridelení DIČ (daňové identifikačné číslo).

 

 

 

You may also like