Viete, aké sú ideálne rozmery matraca pre vás?

by spravca

Pohodlie pri spánku neovplyvňuje len optimálna tvrdosť lôžka, materiál, z ktorého je vyrobený matrac, ale aj jeho rozmery. Ak by ste totiž mali príliš malú plochu na spanie, to by sa určite prejavilo aj na pocite zo spánku. Mohli by ste sa budiť dolámaný, nevyspatý a možno aj s nepríjemnými bolesťami, najmä nôh. Aké sú teda ideálne rozmery matraca pre vás?

Ideálna šírka a dĺžka matraca na jednolôžku

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že dospelá osoba potrebuje na plnohodnotný spánok lôžko, ktoré je široké aspoň 90 centimetrov. Táto šírka totiž garantuje bezproblémové otáčanie sa počas noci a dostatok plochy na vyspanie sa doružova. Pre osoby s bežnou výškou, teda cca do 185 – 190 centimetrov postačí štandardný matrac, teda s dĺžkou 2 metre. Pre jednolôžko teda väčšine ľudí vyhovejú štandardné matrace (90krát200). V prípade väčšej telesnej výšky sa ale odporúča siahnuť po predĺženej posteli, a teda aj po predĺženom matraci. Ten má rozmer na dĺžku zväčša 220 centimetrov. Ak by bol matrac až príliš krátky, počas spánku by vám z postele pretŕčali nohy. To sa síce dá vydržať niekoľko nocí, pri dlhodobom spaní na takomto lôžku však môžu vznikať problémy. Najmä bolesti v oblasti kolenných kĺbov z dôvodu ich preťažovania, nakoľko na krátkej posteli chýba opora pre časť nôh.

Ak si radi doprajete ešte väčšie pohodlie, potom vám odporúčame širšie matrace – 140krát200. Síce postele s rovnakými rozmermi sa často označujú aj ako manželské, my vám takéto využitie neodporúčame. Pre dvoch by boli jednoducho primalé. Teda sú voľbou pre ľudí náročnejších na komfort pri spánku.

Pre dve osoby minimálne matrace so šírkou 160 centimetrov

Pre dvoch ľudí, teda manželov či partnerov, sú odporúčané minimálne matrace 160krát200. Práve šírka 160 centimetrov je limitom pre pohodlný spánok vo dvojici. Avšak, nie je na škodu dopriať si ešte širšiu manželskú posteľ, a to o 20 centimetrov.

You may also like