Financovať kúpu auta môžete aj alternatívnym spôsobom

by spravca

Bežný lízing alebo spotrebný úver nie sú jediné možnosti ako kúpiť osobné auto aj v prípade, že naň nemáte dostatok financií v hotovosti. Síce je táto forma financovania nie až tak rozšírená, najmä právnické osoby ju využívajú relatívne často. Ponúka im totiž príležitosť efektívne hospodáriť s kapitálom a zároveň neustále udržiavať vozový park v kondícii. Jedná sa o alternatívu štandardného lízingu, a to lízing operatívny.

Podstata operatívneho lízingu

Základný princíp operatívneho lízingu je veľmi jednoduchý a v podstate podobný prenájmu vozidla, s niekoľkými rozdielmi. Na získanie želaného vozidla nemusíte disponovať čiastkou, ktorá zodpovedá jeho hodnote, čo je jedným z hlavných pozitív. Ale za užívanie auta platíte pravidelné a vopred stanovené splátky. Niekedy sa na začiatok môže, ale nemusí skladať záloha. Predmetné vozidlo ostáva aj naďalej vlastníctvom lízingovej spoločnosti a vy sa stávate len jeho užívateľom. Z toho plynú aj povinnosti lízingovej spoločnosti podieľať sa na financovaní bežnej servisnej starostlivosti. Vám teda na auto financované operatívnym lízingom nebudú vznikať žiadne dodatočné náklady, len pravidelná splátka plus náklady na pohonné hmoty.

Doba trvania operatívneho lízingu je variabilná a stanovená vopred v samotnej zmluve. Po vypršaní jej platnosti jednoducho auto vrátite späť lízingovej spoločnosti a rovnakým spôsobom môžete nadobudnúť zas ďalšie, úplne nové. Tým máte príležitosť na relatívne častú výmenu auta za nové, no bez finančnej straty, ktorá by vznikla poklesom skutočnej hodnoty vozidla, ak by ste ho kupovali bežným spôsobom a následne predali.

Ako si môžem vybaviť operatívny lízing?

Dnes sa dá veľa vecí vybaviť online a výnimkou nie je ani operatívny lízing. Napríklad lízingová spoločnosť Hertzlease má na svojej webovej stránke v prevádzke online kalkulačku. Vyplnením jej údajov vrátane typu vozidla, o ktoré máte záujem, zašlete spoločnosti podklad na spracovanie nezáväznej ponuky. Tú dostanete v relatívne krátkom čase a bude závisieť už len na vás, či sa pre ňu rozhodnete, alebo nie.

You may also like