Stres – nebojte sa s ním zatočiť

by spravca

Stres je nešpecifická obranná reakcia organizmu, ktorá je objektívne zistiteľná podľa chemických a fyziologických prejavov tela. Stresom sa rozumie psychický stav človeka, ktorý je buď priamo ohrozovaný alebo ohrozenie očakáva a pritom nie je presvedčený, že jeho obranná reakcia proti nepriaznivým vplyvom bude dostatočne silná. Niekto zvláda vypätie lepšie, iný prepadá panike už pri najmenšom náznaku problémov. Village Vám poradí, ako zvládať stresové situácie o niečo lepšie. 

Zmeňte svoje myslenie

Pozitívne myslenie znamená sústrediť sa na pozitívne stránky situácie a zároveň prijať tie negatívne. Predstavte si situáciu, ktorá Vás stresuje. Čo si pri tom vo vnútri poviete? Zmeňte Váš vnútorný monológ. Skúste sa povzbudiť a veriť, že všetko zvládnete.

Zavrite oči

Zavrite oči a nechajte svoje ťažkosti plávať. Predstavte si pokojné miesto so všetkým, a to presne tak ako chcete. Vizualizácie najlepšie fungujú tak, že obsahujú čo najviac zmyslových informácií. Napríklad, ak premýšľate nad mólom pri jazere, …

  • pozrite sa na západ slnka
  • vypočujte si spev vtákov
  • dýchajte vôňu borovíc
  • užívajte si čerstvý vzduch …

Oddychujte

Pri zostavovaní denného rozvrhu myslite i na odpočinok, pretože ten sám od seba nepríde. Podľa odborníkov by sme si mali dopriať prestávku po dvoch hodinách sústredenej práce až na dvadsať minút.

Najlepšie protistresové látky

Vitamíny skupiny B zlepšujú odolnosť organizmu voči depresiám a úzkostným stavom.

Draslík podporuje činnosť nervov.

Horčík chráni telo pred napätím a zlepšuje psychický stav.

Rada na záver: Neberte ten život až tak vážne!

Zdroj: tvojesrdce.sk

Foto: freedigitalphotos.net

You may also like

Leave a Comment