Ako si zaistiť financie na kúpu nového bytu

Ako si zaistiť financie na kúpu nového bytu

by spravca

Kúpa bytu alebo rodinného domu nie je bežná záležitosť. Väčšina z nás do nehnuteľnosti investuje raz – dvakrát za život. Získať financie na kúpu bytu ale nie je jednoduché, predsa len nejde o malú sumu. Ak nemáte našetrenú dostatočnú sumu je niekoľko spôsobov ako si vlastnú nehnuteľnosť zaobstarať.

Hypotekárny úver

Ak ste si z ponuky bytov v Bratislave alebo inom meste vybrali ten, ktorý vám vyhovuje istotne vás ako prvé napadne kúpiť ho pomocou hypotekárneho úveru. Hypotéky sú veľmi obľúbené a siahne po nich takmer každý, kto si chce kúpiť vlastnú nehnuteľnosť. Veľkou výhodou hypotéky je jej nízka úroková sadzba, takže ju veľmi nepreplatíte.

V minulosti ste hypotékou mohli financovať 80 až 90% z ceny bytu. Niekedy výška úveru pokryla celú cenu. V súčasnosti tomu už tak nie je. Je jedno či reagujete na inzerát 2i byt na predaj v Jégého aleji, alebo si chcete kúpiť malý rodinný dom na kraji mesta, hypotekárny úver pokryje len cca 60 – 70% ceny bytu. Odkiaľ zobrať zvyšné financie?

Stavebné sporenie

Ak máte nejaké úspory môžu postačovať na doplatenie ceny bytu. Pokiaľ máte založené stavebné sporenie môžete doplatok riešiť aj prostredníctvom nasporených peňazí. Výhoda stavebného sporenia spočíva aj v možnosti získať stavebný úver. Aj keď na stavebný úver máte po istom čase sporenia nárok rozmyslite si to, zväčša má vyššie úrokové sadzby než hypotéka. Všetko ale záleží od konkrétnej finančnej inštitúcie.

Spotrebný úver

Banky klientom, ktorí požiadali o hypotéku neraz ponúkajú na dofinancovanie ceny bytu spotrebný úver. Vďaka tomuto spôsobu získate celú sumu na kúpu nehnuteľnosti v jednej banke. Po spotrebnom úvere sa môžete poobzerať aj v inej banke ale je možné, že by ste prišli o výhody, ktoré vám pôvodná banka môže v prípade čerpania dvoch úverov ponúknuť. Nevýhodou spotrebného úveru je vyššia úroková sadzba. Na druhú stranu, splatíte ho po pár rokoch a náklady na splácanie pôžičiek na bývanie sa tak znížia.

You may also like