Detské kožné problémy a ich závažnosť

by spravca

Jemná detská pokožka nie je samozrejmosťou, je výsledkom dôkladnej starostlivosti. Pleť bábätiek je denne vystavená mnohým rizikám (podráždenie, zapareniny, infekcie po úniku moču a pod.). Viaceré deti sú náchylnejšie na podráždenie kože v prvých mesiacoch po narodení. Tu je návod, ako rozpoznať a liečiť bežné detské kožné problémy. Zaujímať nás bude aj čistenie pokožky pri úniku moču.

Náchylnosť k vyrážkam

Dobrou správou je, že kožné vyrážky nie sú vo väčšine prípadov nebezpečné a odídu samé. Hoci sa môže zdať starostlivosť o detskú pokožku náročná, potrebujete vedieť iba tri jednoduché veci. Čo sa dá liečiť doma? Ktoré problémy vyžadujú lekársku starostlivosť? Ako môžem eliminovať kožné problémy hneď na začiatku?

Vyhnite sa zapareniu

V prípade, že má dieťa začervenanú kožu okolo plienkovej oblasti, bude to zaparenie. Vo väčšie prípadov ide o podráždenie pokožky z plienok, ktoré sú príliš tesné, prípadne boli dlho mokré. Začervenanie môže spôsobiť aj nevhodný prací prášok, značka plienok alebo detské vlhčené obrúsky. Zvýšenú starostlivosť venujte záhybom v oblasti plienok a snažte sa zabezpečiť prúdenie vzduchu do tejto problémovej časti. Plienočky meňte častejšie a používajte krém z oxidu zinku.

Detské akné

V skutočnosti nejde o typické akné (tínedžerské). Výsledok nedávneho výskumu naznačuje, že súvisí s kvasinkami. Pupienky na nose a lícach by mali ustúpiť v priebehu niekoľkých týždňov úplne sami. Zvyčajne nie je nutná návšteva lekára, ba ani použitie špeciálnych prípravkov.

Detské materské znamienka

Viac ako jedno z desiatich detí má materské znamienko. Môže sa ukázať ihneď po narodení alebo niekoľko mesiacov po ňom. Všeobecne sa ho netreba obávať a nepotrebuje špeciálnu liečbu. Sledujte ale zmenu zafarbenia a jeho tvar.

Atopická dermatitída alebo ekzém

Svrbivá a červená vyrážka, ktorá môže nastať v reakcii na nejaký podnet, sa zvykne nazývať aj ekzém. Objavuje sa bežne u detí, ktoré sa narodili v rodine, kde niektorý z členov trpí astmou, alergiou alebo atopickou dermatitídou. Ekzém sa môže objaviť na tvári ako vodnatá vyrážka. Postupne sa zväčšuje, je suchá a šupinatá. Vyskytuje sa tiež na lakťoch, hrudníku, ramenách alebo kolenách. Je nutné ju rýchlo identifikovať a liečiť. Použite jemné mydlo a hydratačný krém na jej ošetrenie. Ťažšie formy ekzémov sa liečia medikamentmi.

Suchá pleť

Ak má Vaše dieťa suchú pleť, pravdepodobne sa nemusíte ničoho obávať. Tento problém sa objavuje najmä vtedy, ak sa dieťatko narodí o niečo neskôr. Zdravá koža je mäkká a vlhká. Pokiaľ problém so suchou pokožkou pretrváva, poraďte sa s pediatrom.

Prebytočná mastnota

Nadmerne premastená pleť sa môže dostaviť v priebehu prvého alebo druhého mesiaca, zvyčajne sa však do jedného roka upraví. Tento problém sa zvykne nazývať aj seboroická dermatitída. Koža je šupinatá, vosková a červená (najmä na hlave, obočí, očných viečkach, po stranách nosa alebo za ušami). Lekár môže odporučiť špeciálny šampón, detský olej, krém alebo pleťovú vodu.

Potničky

Hlavne v lete sú deti vystavené ružovo-červeným drobným vyrážkam, ktoré poznáme aj pod menom potničky. Ak je drobček náchylný k poteniu (krk, plienková oblasť, podpazušie, kožné záhyby), pomôcť môžu aj TENA vlhčené utierky 3v1, ktorými rizikové miesta pravidelne vytierajte. Chladnejšie a suché prostredie, ako aj voľnejšie oblečenie, je všetko, čo potrebujete na liečbu potničiek. Objaviť sa môžu aj v zime, ak dieťa príliš naobliekate. Obliekajte ho vo vrstvách, ktoré sa môžu odstrániť, keď sa zahreje.

Pokožka dieťaťa nepotrebuje práškovanie

Kedysi tak obľúbené detské púdre idú do úzadia. Hrozí totiž riziko, že dieťa vdýchne jemné zrnká prachu (alebo väčšie časti kukuričného škrobu), ktoré by mu mohli spôsobiť pľúcne problémy. Preto je lepšie, ak pri dojčatách púdre úplne vypustíte.

Kvasinkové infekcie

Objavujú sa najčastejšie vtedy, keď má dieťa za sebou liečbu antibiotikami. Môže ísť o drobné afty na jazyku a v ústach. Vyzerajú ako sušené mlieko, kým kvasinky zo zaparenín sú jasne červené (často s malými červenými pupienkami na okrajoch). Poraďte sa so svojím pediatrom. Kožným vyrážkam sa vyhnete aj tak, že budete používať jemný čistiaci prostriedok, ktorým umyjete všetko, čo sa dotýka pokožky dieťatka (od posteľnej bielizne až po vlastné oblečenie).

Žlté sfarbenie môže znamenať žltačku

Zvyčajne sa dostaví dva alebo tri dni po pôrode. Žlté sfarbenie postihuje kožu a oči dieťaťa. Ide o bežný problém u predčasne narodených detí. Stav sa zvyčajne zlepší po týždni až dvoch. Liečba môže zahŕňať častejšie kŕmenie, v ojedinelých prípadoch aj svetelnú terapiu (fototerapia).

Dojčenské opálenie

Nezabúdajte na to, že detská pokožka je iná ako tá naša. Riziká spálenín sú oveľa vyššie. Hoci aj nie je slnečné žiarenie tak silné, dieťa nezabudnite natrieť detským opaľovacím krémom. Ideálne sú aj klobúky, detské slnečné okuliare a slnečníky. Drobčeka nikdy nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu (aspoň prvých šesť mesiacov jeho života). Pri miernom dojčenskom opálení použite studený obklad. Nechajte ho priložený 10 až 15 minút a proces opakujte niekoľkokrát denne. Oxid zinočnatý môžete použiť na nos, uši a pery dieťaťa. Pri vážnejšom spálení volajte pediatra.

Výber kozmetiky pre deti

Detská kozmetika by nemala obsahovať žiadne farbivá, vône, ftaláty a parabény. Tieto zložky môžu totiž spôsobiť podráždenie kože. Ak ste na pochybách, poraďte sa s pediatrom, či je výrobok vhodný pre novorodencovu kožu.

Hydratovanie

Pamätajte na to, že detská pokožka je jemná a citlivá. Udržujte ju hydratovanú kúpaním v teplej vode (nie viac ako tri až päť minút). Vyvarujte sa tomu, aby dieťa sedelo alebo sa hralo príliš dlho v mydlovej vode. Po kúpaní naneste dieťatku na telo hydratačný krém (kým je pokožka ešte mokrá).

Detská masáž

Ak sa detské vyrážky a kožné problémy opakujú, skúste detskú masáž. Jemné hladenie a masírovanie pokožky je pre dieťatko nielen ideálnou relaxáciou, ale môže viesť aj k lepšiemu spánku, dokáže zastaviť plač a zregenerovať kožu. Pokiaľ má dieťa na tele malé purpurovo-červené bodky, žlté hrbole naplnené tekutinou, prípadne je letargické a má horúčku, neváhajte s návštevou lekára.

 

Autorské právo: oksun70 / 123RF Reklamní fotografie

You may also like