Ako na bezpečnú jazdu v zime.

by spravca

Zimné obdobie je pre mnohých čarovným obdobím a sneh k nemu neodmysliteľne patrí. Iný názor na to možno majú niektorí vodiči, ktorých vie sneh, záveje, poľadovica a zamrznutá snehová kaša na cestách poriadne potrápiť.  Nielen oblečenie by sme mali v zime meniť za teplejšie. Naše šoférovanie by sme mali prispôsobiť zmeneným podmienkam a prepnúť na „zimný“ režim. Čo to v praxi znamená?

Včasná príprava je základom úspechu

Pre nikoho (snáď) nie je novinka, že medzi základnú zimnú výbavu vozidla patria kvalitné zimné pneumatiky. Čo je ešte dôležitejšie, na aute by mali byť prezuté ešte predtým, ako napadne prvý sneh. S prípravou auta na zimu nečakajte na poslednú chvíľu. Môže sa vám to vyplatiť nielen dlhými radami v pneuservise. Ranný pohľad z okna na zasneženú cestu s vedomím, že na vašom Opel Astra máte ešte stále letné pneumatiky, nie je zrovna príjemný pocit.

Pri prezúvaní pneumatík doplňte a skontrolujte zimnú výbavu. Na ľahko prístupné miesto uložte škrabku na okná, metličku na sneh a rukavice. Pred zimou si môžete dať v servise skontrolovať chladiacu kvapalinu, batériu, žhaviace sviečky, prípadne celkový technický stav vozidla, aby vás v zime nič neprekvapilo. Nezabudnite ani na výmenu vody do ostrekovačov za zimnú verziu, odolnú voči silným mrazom. Správna a včasná príprava je základom úspechu.

Na snehu uberte plyn

Na internete je plno videí, v ktorých ľudia predvádzajú šialené motoristické kúsky s autom na snehu. Vo väčšine prípadov sa však jedná o veľké priestranstvá bez okolitej dopravy. Ak podobné kúsky netúžite predvádzať v dopravnej špičke s následným „bonusovým“ hodnotením od polície a niekoľkodňovými vybavovačkami v poisťovni, uberte plyn. Pri vysokých rýchlostiach na šmykľavom povrchu rastie šanca, že pri nečakanej dopravnej situácií, kedy budete nútený rýchlo zastaviť, dostanete šmyk. Moderné autá ako Opel Crossland majú samozrejme bezpečnostné systémy, ktoré sa budú snažiť auto v šmyku dostať pod kontrolu, ale mali by ste to brať skôr ako poistku a podobným situáciám radšej predchádzať.

Na zasneženej a zľadovatenej ceste je vhodné jazdiť podľa možností čo najviac plynule. To znamená zbytočne prudko nešliapať na brzdu a nepridávať plyn. Kolesá by sa mohli dostať do šmyku. Zvyknite si v zime ovládať pedále s citom a vyhnúť sa trhavým pohybom. Predpokladom plynulej jazdy je samozrejme predvídanie dopravnej situácie. Vnímajte okolitú premávku a pozerajte dostatočne dopredu, aby ste mohli v prípade potreby brzdiť pomaly a postupne.

Pri vstupe do križovatky brzdite o niekoľko metrov skôr, ako ste zvyknutý v lete. Môžete skúsiť brzdiť motorom, je to veľmi účinné a vyžaduje to len trochu cviku.

Pri prejazde zákrutami majte ustálený plyn alebo nimi prechádzajte úplne bez plynu. Brzdite zásadne pred zákrutou, keď sú kolesá auta ešte v rovnej polohe.

Podobne je to aj s jazdou z kopca a do kopca, najmä ak nemáte auto s pohonom všetkých štyroch kolies ako Opel Grandland. Vyhnite sa prudkému brzdeniu a pridávaniu plynu. Pri jazde do kopca majte konštantnú rýchlosť a nepridávajte prudko plyn. Vyhnete sa pretáčaniu kolies a následnému šmyku. Pri jazde z kopca prudko (najlepšie vôbec) nebrzdite. Ešte pred kopcom uveďte vozidlo do rýchlosti, pri ktorej si budete istí, že zvládnete zjazd napríklad aj v zákrute a plynule prejdite komplikovaným úsekom. Aj tu platí, že je dobré využívať brzdnú silu motora.

V zime platí dvojnásobne nutnosť dodržiavať bezpečný odstup od vozidiel idúcich pred vami. Zaistíte si tým čas na správnu reakciu a vyhnete sa zbytočnej nehode. Samozrejme, neovplyvníte autá jazdiace za vami, ale ak každý vodič začne od seba, budeme sa na cestách cítiť bezpečnejšie aj zimnom období.

 

 

You may also like