Aby klimatizácia v aute dobre slúžila – Tipy pre jej používanie

Aby klimatizácia v aute dobre slúžila – Tipy pre jej používanie

by spravca

Sadnúť do vychladeného vozidla je v horúčavách naozaj slastný pocit. Veľa motoristov si myslí, že klimatizáciu stačí zapnúť, nastaviť teplotu a majú o pohodlnú jazdu postarané. Väčšina motoristov však klimatizáciu nepoužíva správne, čo má za následok zdravotné problémy, poruchy klimatizácie a v závere aj vplyv na spotrebu automobilu. Preberme si v krokoch, ako klimatizáciu správne používať.

Vozidlo vyvetrajte

Radšej si privstaňte alebo choďte z domu skorej, ale predíďte púšťaniu klimatizácie naplno ihneď po nasadnutí do auta. V aute sa hromadí prach a baktérie. Nasadnutím do auta bez jeho vyvetrania a pustením klimatizácie prach rozvírite, baktérie v aute zostanú a rozptýlia sa. Keď auto pred naštartovaním vyvetráte, ušetríte, pretože klimatizácia nemusí pracovať naplno. Každé euro je dobré a vy možno ušetríte na lacné pneumatiky.

Zmena teploty počas jazdy

Na začiatku jazdy nastavte klimatizáciu na nižšiu teplotu. Postupne ju môžete zvyšovať tak, aby ste sa v interiéri cítili komfortne. Pozor však na to, že pár minút pred dosiahnutím cieľovej destinácie teplotu opäť znížte. Vyvarujete sa tak teplotnému šoku, ktorý by telo dostalo po prechode z vychladeného auta. Vetráky v aute nastavte tak, aby nefúkali priamo na vaše telo. Zaseknutý krk alebo prechladnutie nestoja za to. Vzduch smerujte na strop, okná či do dolnej časti automobilu.

Využívajte aj okná

Ak idete autom len do blízkeho obchodu, radšej nechajte okná otvorené a klimatizáciu nevyužívajte. Možno budete oponovať, že otvorené okná vplývajú na spotrebuje. Je to pravda, ale až pri rýchlosti vyššej ako je 80 km/h. Touto rýchlosťou v meste jazdiť nebudete. Viac ako na okná sa pri regulácii spotreby sústreďte na kvalitné letné a zimné pneumatiky, tlak v pneumatikách a kontrolu technického stavu vozidla.

Údržba klimatizácie

Keď sa nebudete o klimatizáciu starať, objednajte sa rovno k lekárovi. V klimatizácii sa usádzajú zdraviu  škodlivé látky a tvorí sa v nej pleseň. Preto je potrebné jej čistenie a výmena komponentov. Čistenie a dezinfekcia klimatizačného systému sa odporúča raz za rok. Raz za rok vymeňte aj prachový filter a dajte skontrolovať chladiace médium. Čistenie a údržba klimatizácie sa odporúča realizovať na jar, aby bol v lete systém pripravený na plnú prevádzku.

 

 

 

You may also like