Zimné pneumatiky a ich špecifiká

Zimné pneumatiky a ich špecifiká

by spravca

Aj vy sa vždy pri kupovaní sezónnych pneumatík zamýšľate nad ich vlastnosťami? Prečo je nutné kupovať dve sady pneumatík? Čím sa líšia zimné pneumatiky od letných? Pre všetkých motoristov, ktorých trápia rovnaké otázky, prinášame prehľad vlastností zimných pneumatík.

Kedy sa vymieňajú pneumatiky

Letné pneumatiky za zimné by ste mali vymeniť najneskôr 15. novembra a následne na konci marca ich zameniť opäť za letné. Toto pravidlo platí pre malé osobné, SUV alebo offroad vozidlá bez výnimky. Ak nevlastníte nákladné vozidlo alebo autobus, nemusíte pneumatiky meniť. Avšak po napadnutí snehu zostane vaše vozidlo v garáži. Po súvislej vrstve snehu alebo ľadu nesmiete podľa zákona jazdiť na letných pneumatikách.

V prípade, že vás nebaví prezúvanie, kúpte pneumatiky celoročné. Ak bývate v meste a do hôr sa nechystáte, celoročné pneumatiky sú pre vás ako stvorené. Nejde síce o najlacnejšie pneumatiky, ale ušetríte na prezúvaní.  Čo sa opotrebenia týka, zimné pneumatiky je nutné vymeniť za nové, keď hĺbka ich dezénu klesne pod 4 mm.

Zimné pneumatiky pre bezpečnú jazdu

Nechať letné pneumatiky na kolesách po tom, ako klesne teplota pod 7 stupňov je riziko. Letné pneumatiky nedokážu v mrazoch dobre priľnúť k vozovke. Predĺži sa brzdná dráha vozidla a automobil nedokážete plynulo ovládať počas jazdy v zákrutách.

Zimné pneumatiky majú dezén a tiež zmes prispôsobenú mrazom, klzkej vozovke a jazde po snehu. Nové zimné pneumatiky mávajú dezén hlboký až 10 mm. Zmes na výrobu zimných pneumatík obsahuje viac kaučuku, čím je zabezpečená vyššia mäkkosť pneumatík. Vďaka tejto vlastnosti pneumatiky lepšie priľnú k premrznutej vozovke. Kľúčové u zimných pneumatík sú drážky. Drážky na dezéne sú špecificky rezané, aby lepšie odviedli vlhkosť a poradili si so snehom. Veľký počet menších drážok je potrebný z dôvodu, že sneh sa dokáže premeniť na kašu. Kašovitý sneh sa vďaka systému drážok rýchlejšie odvádza k bočniciam. Na bočniciach je dezén širší a voda môže bez problémov odtekať.

Niekedy ani zimné pneumatiky nestačia

Počas prevádzky vozidla sa stávajú situácie, kedy ani nové zimné pneumatiky nedokážu pomôcť motoru vyjsť kopec alebo sa dostať zo závejov. V týchto prípadoch je dobré mať po ruke snehové reťaze. V extrémnych podmienkach musíte použiť reťaze na SUV 4×4 alebo inú veľkosť  snehových reťazí podľa rozmerov vašich pneumatík.

Snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy, ale kto jazdí do hôr častejšie, ten by ich mal vlastniť. Vďaka reťaziam sa zvýši trakcia kolies a s autom sa dostanete cez vrstvy snehu alebo cez cestu, ktorá pripomína zrkadlo. Nehovoriac o tom, že vo vyznačených úsekoch po snehu bez reťazí neprejdete kvôli polícii a pokute.

 

You may also like