Záhradné chatky a domčeky – individuálne riešenie

by spravca

V posledných desaťročiach sme zaznamenali výrazný nárast dopytu po malých záhradných domčekoch. Sú totiž praktické i viacúčelové, a preto ich záhradkári (ale i ostatní obyvatelia milujúci vidiek) zvlášť uprednostňujú. Dnes tvoria záhradné chatky súčasť takmer každej rodiny. Zároveň sa však posunuli o úroveň vyššie a už to nie sú iba kôlne, kde si môžeme uschovať náradie, a teda nejde iba o ich hospodárske využitie, ale aj obytné. Pokiaľ žijete v byte, iste radi zavítate na víkend na svoju záhradku. V každom prípade poteší, keď tu môžete plnohodnotne prespať a byť chránený aj pred nehostinnými poveternostnými vplyvmi. Záhradníčenie nie je iba trend či hobby, je to životný štýl. Mnohí vidia v pobyte na svojej záhradke lepší relax ako niekoľkohodinové cestovanie za exotikou. Pokiaľ ešte svoj drevený domček nemáte, alebo chcete vymeniť starší typ, využite univerzálnu ponuku s individuálnym riešením.

Keď sa povie záhradný domček, tak…

Prax ukázala, že záhradné domčeky môžeme zúžiť do troch základných kategórií. Hoci sa zvyknú využívať aj mimo záhrady, napríklad ako malé predajne, sú to najmä chatky na náradie; domčeky pre pohodlie a relax; no v neposlednom rade aj samotné víkendové domčeky. Účelom tých posledných je poskytnúť priestor aj na stravovanie, spánok a podobne. No už základný náraďový typ predkladá absolútne spoľahlivé možnosti. Vaše záhradné náčinie nemusí byť iba tak voľne poodkladané a nie je nutné, aby takto provokovalo zrak potencionálnych zlodejov. Priestor jednoducho uzamknete a všetko je v bezpečí. Táto drevená stavba z kvalitného tatranského profilu nie je náročná na zhotovenie, preto sa nemusíte obávať vysokej ceny. Je tiež možné nechať si k chatke dorobiť terasu, a tak získate nové miesto na oddych. Pobyt v prírode sa stáva s dreveným domčekom omnoho komfortnejší. Pokiaľ by ste mali špeciálne požiadavky, určite im výrobca vyhovie, pretože Vaše individuálne predstavy sú prvoradé. Zabúdať netreba ani na tých najmenších. Pokiaľ máte veľkú záhradu pri rodinnom dome, z čoho vyplýva, že nemusíte za prírodou cestovať, vytvorte deťom priestor na zábavu i prostredníctvom detského domčeka.

Pripravte sa na kúpu

Skôr než sa rozhodnete záhradný domček objednať, zvážte, kde ho chcete umiestniť a priestor dôkladne premerajte. Tiež by Vám malo byť jasné, na aký účel domček chcete. V ponuke sú rôzne modely od tých klasických cez moderné až po tie rozprávkové. Na mieste, kde plánujete stavbu umiestniť, pripravte pevný a hlavne rovný podklad. Kým pri chatkách na náradie to až tak nezaváži, ostatné typy si vyžadujú dôslednejší prístup. Základy môžete pripraviť z betónových pásov alebo pätiek s betónovou doskou. Odborníci radia, aby ich minimálna hĺbka bola 0,8 metra, čo sa pokladá za nezamŕzajúce minimum. Nezabudnite ani na kotvenie pomocou kovových kotiev. Pred kúpou si tiež treba ujasniť, akú strešnú krytinu hodláte použiť. Asfaltová lepenka a šindeľ sa pokladajú za tradičné riešenie. Aj pri záhradnom domčeku by ste mali rátať s odkvapovým systémom. Vyhnete sa tak drevokazným hubám, hmyzu a škodám, ktoré spôsobuje počasie. Ak je Vaša chatka zateplená, vložte medzi vnútornú stranu izolácie a obkladu parotesnú fóliu. Takto zabránite tomu, aby Vaša chatka navlhla.

Venujte svojej chatke patričnú pozornosť

Hoci výrobca zhotoví Vašu záhradnú chatku z kvalitného materiálu, netreba zabúdať, že o drevo sa treba starať neustále. Pri správnej údržbe Vám vydrží dlhé roky. Obnovujte ochranné nátery, každých päť rokov aplikujte vonkajšiu lazúru a pravidelne kontrolujte strešnú krytinu. Nevynechajte ani obvodové steny a podlahu. Hoci Vás drobné úpravy a údržba neminú, takéto záhradné stavby sa považujú nielen za estetické, ale tiež za vysoko ekologické a ekonomicky najvýhodnejšie.

Ak teda máte špecifickú predstavu o svojom záhradnom domčeku, tak ju nakreslite a kontaktujte našu profesionálnu i vysoko flexibilnú firmu kvalitny-tatranskyprofil.sk. Zhotovíme všetko podľa Vašich najtajnejších prianí a najindividuálnejších predstáv.   

Foto: kvalitny-tatranskyprofil.sk

You may also like

Leave a Comment