Ochranné helmy a ochrana hlavy pri stavebníctve

Ochranné helmy a ochrana hlavy pri stavebníctve alebo výškových prácach. Bezpečnosť je prvoradá.

by spravca

Bezpečnosť bola vždy dôležitou otázkou v akomkoľvek pracovnom odvetví, no napríklad v takom stavebníctve jej treba venovať oveľa viac pozornosti než pri práci v kancelárii. Práca vo výške či manipulácia s ťažkými predmetmi si vyžaduje preventívne opatrenia. Čím viac pozornosti im venujete, tým sa zníži šanca, že dôjde k vážnemu zraneniu a ohrozeniu života.

Bezpečnostné prilby a štíty chránia zdravie i životy

Ochranné prilby sú nevyhnutnosť, pretože chránia životne dôležitý orgán tela – mozog. Fungujú teda ako prvá línia obrany proti poraneniu hlavy. Nejednému pracovníkovi už zachránila život. Prilby sú povinné aj v drevospracujúcom priemysle. Bohužiaľ, už sa stalo aj to, že lesník si pri výrube stromov omylom zarezal pílou do hlavy, avšak bezpečnostná prilba mu zachránila život a z tejto nešťastnej situácie vyviazol len s povrchovým zranením a krvácaním. 

Treba si však uvedomiť, že prilba sama o sebe nestačí, pokiaľ nie je správne nasadená. Funguje len vtedy, ak si ju riadne upevníte a nehrozí, že by sa zošmykla z hlavy. Väčšine poranení hlavy sa dá predísť, ak jej prevenciu neberiete na ľahkú váhu. Rovnako dôležité sú aj ochranné štíty, ktoré zabraňujú tomu, aby vysoké teploty či ostré častice poškodili zrak pracovníkov. Jedno zlé nasadenie by mohlo znamenať trvalé poškodenie, či dokonca stratu zraku. Bezpečnosť na pracovisku treba brať zodpovedne. 

Výhody bezpečnostných prilieb v kocke

Ochranné prilby sú navrhnuté špeciálne tak, aby poskytovali ochranu pracovníkom pred vznikom zranení, či už kvôli padajúcim predmetom z výšky alebo poranením elektrickým prúdom. Ich význam netreba podceňovať ani v odvetviach, kde sa pracuje v mokrom prostredí a každú chvíľu sa môže niekto pošmyknúť a udrieť si hlavu. 

V takých prípadoch je však nutné myslieť aj na vhodnú pracovnú obuv s protišmykovou podrážkou a pracovné oblečenie z pevných a odolných materiálov, pretože nielen hlava, ale celé telo musí byť v bezpečí. Pracovné prilby, štíty a ochranné pomôcky výrazne zvyšujú šancu na prežitie v životne nebezpečných situáciách

Ďalšou výhodou je, že zlepšujú viditeľnosť zamestnancov. Ideálnou voľbou sú teda výrazné farebné helmy, vďaka ktorým vás žiadny spolupracovník neprehliadne. To sa stáva najmä pri práci vo výške. Za zmienku stojí aj fakt, že prilba chráni hlavu pred slnečným žiarením. Povedzme si na rovinu, pracovať celý deň na ostrom slnku nie je nič príjemné a bez pokrývky hlavy by ste s večer líhali do postele s úpalom. 

Slovko na záver

Bez ohľadu na to, ako sa zamestnanci často sťažujú na nosenie ochranných pomôcok, je maximálne dôležité diskutovať s nimi o tom, čomu všetkému dokáže zabrániť tak obyčajná vec, ako je prilba. 

Pokiaľ zháňate kvalitné prilby, príslušenstvo na prilby, pracovné oblečenie či iné ochranné pomôcky, kliknite na www.ardonsk.sk, kde nájdete všetko potrebné pre bezpečnosť pri práci! 

 

You may also like