Rozmýšľate nad kúpou matracu?

by spravca

 

Správny matrac nám môže pomôcť k lepšiemu spánku a okrem toho sa budeme ráno cítiť svieži a oddýchnutí. Spanie na zlom matraci môže spôsobiť bolesti chrbta alebo aj hlavy. Pre ľudí, ktorí majú problém s chrbticou, môže byť spánok na zlom a nekvalitnom matraci skutočne nebezpečný.

Ako vybrať správny matrac?

Pri hľadaní správneho matracu by ste si mali uvedomiť, že každý človek uprednostňuje iný typ matracu a má teda rozdielne preferencie. Neexistuje teda jediný typ matracu alebo postele, ktorý by vyhovoval všetkým ľuďom a vyriešil by ich zdravotné problémy. Rovnako neexistuje žiadna jednotná poloha spánku, ktorá by bola ideálne pre všetkých ľudí.  Keď ležíte na akejkoľvek časti Vášho tela dlhšiu dobu, hmotnosť znižuje prietok krvi, čo zbavuje pokožku kyslíka a potrebných živín. Kvalitné matrace sú skvelé v tom, že znižujú tlakové body na tele a tým Vám zabezpečia lepší a pohodlnejší spánok.

Ortopedické matrace zaručuje stabilnú oporu našej kostry a väčšinou je testovaná na správnom rozložení váhy tela. Zdravotné matrace majú svoj certifikát, nech už ide o matrace pre alergikov alebo hygienické matrace.

Ktorý matrac je pre Vás najvhodnejší?

Hľadanie správneho matracu môže zabrať ozaj veľa času. Ten najdrahší matrac, ktorý v obchode nájdete, nemusí byť aj ten najlepší. Namiesto toho, aby ste sa pozerali na cenu, mali by ste si rozmyslieť hlavne to, aký matrac by Vám čo najlepšie vyhovoval. Niektorí ľudia dávajú prednosť pevnejším a tvrdším matracom a niektorí zase mäkším.

Pokiaľ trpíte bolesťami krku, mali by ste si zvoliť zlatú strednú cestu. Takže Váš matrac by nemal byť príliš tvrdý a ani príliš mäkký. Ak ste si vybrali mäkký matrac, začnete na ňom ako keby klesať. Tvrdí matrac môže spôsobiť vysoký tlak na krížovú oblasť, ramená a hlavu.

Aj pre alergikov

Vedeli ste, že kvalitné matrace sú vhodné aj pre alergikov? Nepodporujú rast roztočov a existuje o tom aj množstvo vedeckých dôkazov.

Mali by ste si uvedomiť, že ak máte bolesti chrbtice, nemusia súvisieť len s nevhodným matracom. No pokiaľ investujete do kvalitného matracu, Vaše bolesti to určite zmierni. Svaly a väzy sa môžu v chrbtici počas spánku uvoľniť a ak budete správne spať, počas spánku bude prebiehať proces hojenia.

Aký materiál?

V podstate sa dá povedať, že každý výrobca predáva rôzne druhy matracov. V skutočnosti však všetci používajú rovnaký materiál na výrobu matracu. Vyrábajú sa napríklad z latexu, bio peny, studenej peny alebo pružín. Väčšinou však na výrobu vhodných a kvalitných matracov do postele využívajú kombináciu týchto materiálov. Potom je už len na Vás, aký materiál si zvolíte a ktorý preferujete. Ak si neviete dať rady, poraďte sa s predajcom, ktorý kvalitný matrac ponúka.

Väčšina ľudí uprednostňuje matrace, ktoré sú vyrobené z latexu alebo zo studenej peny. Je to hlavne preto, lebo majú skvelé ortopedické vlastnosti.Najlepšie polohy na spánok

Všeobecne platí, že najlepšia poloha v spánku je ležať na chrbte s malým vankúšom, ktorý si dáte pod kolená. Táto poloha uvoľní chrbticu a celkové svaly na tele. Pokiaľ uprednostňujete spánok na boku, je užitočné umiestniť vankúš medzi kolená, ktorý Vaše telo ako keby odľahčí. Ľudia, ktorí spia na bruchu, by si mali dávať vankúš pod brucho, čím sa zníži tlak na chrbticu.

Nezabudnite sa o matrac dôkladne starať

Nezabudnite, že ako každá investícia, tak aj matrace potrebujú adekvátnu starostlivosť. Nezabudnite pravidelne oprať poťah matracu, vetrať ho a aspoň raz za mesiac ho otočiť, aby ste zabránili preležaninám. Každé ráno sa budete cítiť sviežo a to si aj zaslúžite.

Nebojte sa investovať do kvalitného matracu. Ich záruka je aj vyše 10 rokov, čo by si žiadny predajca nedovolil garantovať, pokiaľ by tomu bolo inak.

Obrázky: matrace-vegas.sk

 

You may also like