Dôvody, prečo sa rozhodnúť zatepľovať

by spravca

Chladné mesiace sú tu a odborníci predpovedajú tuhú zimu. Aj preto veríme, že máte zateplené. Ešte nie? Chystáte sa na tento proces budúci rok alebo je stále v nedohľadne? Definitívne rozhodnutie by malo padnúť čím skôr, lebo takto iba predlžujete Vaše zbytočné výdavky. V súčasnosti sa zatepľovanie považuje za bežnú, no veľmi atraktívnu záležitosť. Rodinné domy, paneláky, ale aj kancelárske budovy. Renovuje sa všetko a vo veľkom. Čo sa zaslúžilo o taký boom? Odpoveď je jednoduchá. Zatepľovanie so sebou prináša mnoho výhod vrátane citlivejšieho prístupu k prírode, pretože šetríme zásoby energetických zdrojov. Na nasledujúcich riadkoch Vám predstavíme pár faktov, ktoré možno pomôžu pri neľahkom rozhodovaní. Zatepľovanie totiž v sebe ukrýva oveľa viac ako iba zamedzenie úniku tepla.

Vytvorte tepelný izolant

Naše územie sa nachádza v strednom podnebí, čo znamená, že v chladnejších mesiacoch musíme vykurovať. Každý predsa potrebuje svoj štandard, a teda skryť sa v teple pred nehostinným počasím vonku. Je všeobecne známe, že zatepľovacie systémy, ktoré sú uložené po obvodových múroch, slúžia na minimalizovanie únikov tepla. Preto dostali aj také pomenovanie. Pokiaľ svoj dom (alebo panelák) necháte zatepliť, vytvoríte izolant a teplo sa bude držať vo vnútri. Skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, koľko tepla Vám uniká prostredníctvom fasády? Možno Vás to prekvapí, ale v prípade rodinných domov je to až 30%. Pokiaľ ide o veľké plochy, ako napríklad bytové domy, sú tieto úniky ešte vyššie. Pokiaľ sa rozhodnete zatepľovať, znížite úniky tepla, ale aj náklady na vykurovanie. Takto viete ušetriť ročne celkom peknú sumičku.

Zvýšte životnosť konštrukcií

Vedeli ste o tom, že ak svoj príbytok zateplíte, zvýšite tým aj životnosť nosných konštrukcií? Toto je fakt, na ktorý sa často zabúda. Ako je to možné? Zatepľovací systém zamedzí výkyvom teplôt na konštrukcii, čo sa pozitívne podpíše na stabilite budovy. Okrem toho konštrukciu chráni pred poveternostnými vplyvmi. V obvodom murive sa nachádza aj určitá vlhkosť. V zimných mesiacoch toto murivo zamŕza a dochádza k jeho erozívnemu procesu. Pokiaľ je murivo zateplené, je chránené nielen pred vetrom a dažďom, ale aj pred postupnou eróziou. Zároveň fasádu chránite pred vonkajším poškodením. Pri starších bytových domoch je veľmi obľúbeným riešením, ako zakryť neestetickú a poškodenú fasádu, práve zatepľovanie. Aj keď hlavný dôvod zatepľovania ostáva – snaha zabrániť únikom tepla. Pokiaľ však nemá Vaša domácnosť kvalitné plastové okná (alebo inú trendy alternatívu), celé úsilia môže vyjsť nazmar. Nechcete predsa, aby teplo unikalo oknami. V prípade, že sa rozhodnete pre zatepľovanie, spojte to i s výmenou starých typov okien za nové. 

V súčasnosti podporuje zatepľovanie aj Európska únia. Veríme, že náš článok uľahčil Vaše rozhodovanie a vy prídete ku konečnej odpovedi. Aj keď sa možno obávate väčšej investície na začiatok, postupom času sa Vám investované finančné prostriedky vrátia.

Zdroj: tzbporta.sk 

Foto: dollarphotoclub.com

You may also like

Leave a Comment