Automatická regulácia horenia, zníženie spotreby paliva

by spravca

Proces horenia v krbu je ovplyvňovaný mnohými faktormi akými sú objem dreva, vlhkosť dreva, tvar ohniska či prívod vzduchu. Práve tieto faktory ovplyvňujú to, ako bude oheň horieť, ale i to, aké spaliny odchádzajú do komína. Dokonca, moderné typy ohnísk sú vybavené centrálnym prívodom vzduchu, ktorého hlavnou úlohou je previesť vzduch do ohniska z exteriéru či neobývanej miestnosti. Hovorí vám niečo pojem „automatická regulácia horenia“? Čo to v praxi znamená?

Aké výhody poskytuje automatická regulácia horenia?

Vďaka automatickej regulácií horenia je možné usporiť významné množstvo paliva, ba dokonca dochádza k znižovaniu emisií a zvyšovaniu komfortu používania krbov. Zlepšuje sa tepelná pohoda, zvyšuje bezpečnosť kúrenia, predlžuje sa životnosť komínového systému a signalizuje potrebu ďalšieho priloženia paliva. Každopádne, automatická regulácia horenia zaisťuje optimálne množstvo vzduchu do ohniska, a to v závislosti na teplote spalín podľa hodnôt.

Ako automatická regulácia horenia funguje?

Ak sa pýtate, ako regulácia horenia funguje, v skutočnosti nejde o nič zložité. Tento princíp vychádza z merania teplôt spalín, ktorý je následne porovnaný s určitým algoritmom a množstvo vzduchu, ktoré je dodávané do ohniska, je upravené. Samozrejme, že vo veľkej miere ovplyvňuje reguláciu horenia veľkosť i typ ohniska. Automatická regulácia horenia má v dnešnej dobe významné opodstatnenie v rodinných domoch, a to všade tam, kde sú krby či kachle. Ide totiž o elektrické zariadenie zložené z centrálnej jednotky, ovládacieho alebo zobrazovacieho panelu, prostredníctvom ktorého sú k dispozícií informácie o stave horenia. Inými slovami možno povedať, že toto zariadenie oceníte najmä vtedy, ak chcete mať dokonalý prehľad o teplotách a zároveň predĺžiť proces horenia a interval prikladania.

 

You may also like