10 užitočných tipov pre správny výber okien

by spravca

Snáď neexistuje nič upokojujúcejšie ako pohľad z okna nášho domova, ktorý ponúka nádhernú scenériu. Iba tak sedíte v kresle, pijete čaj alebo kávu, pozeráte von a zdá sa Vám, že svet sa odrazu zúžil iba na to, čo momentálne vidíte. Či už si to uvedomujete, či nie, okná sú jedným z najlepších spôsobov, ako priviesť energiu zvonku dnu, no zároveň Vás udržia v bezpečí. Pokiaľ zvažujete vymeniť svoje drevené okná za nové, prípadne plánujete celkovú výstavbu rodinného hniezdočka, prečítajte si našich 10 užitočných tipov pre výber správnych okien. Pomôžu Vám udržať štýl a Váš domov sa stane ešte útulnejší.

1. Vyberajte okná, ktoré odrazia architektonický štýl domu

Každý dom má vlastné architektonické riešenie, ktoré diktuje jeho unikátny štýl. Aby sa línia nenarušila, je nutné prispôsobiť tomu aj výber okien. Estetický dizajn je totiž základným aspektom pri výbere okna. Už samotný vzhľad domu Vám napovie, čo vyberať. Moderné vilky na okraji veľkomesta si totiž vyžadujú iný prístup, ako vidiecke domčeky. Môžete si totiž vybrať veľké sklenené tabule od zeme po strop, alebo zostať verný tradičnému štýlu domova s klasickými kosoštvorcovými stĺpikmi. Podľa typu domu už teraz viete, ktoré modely vylúčiť a ktoré nechať v popredí.

2. Rozhodnite sa, aký bude účel okien

Základnou funkciou okien je privádzať svetlo do interiéru. Niektoré môžu ale slúžiť aj ako dvere na terasu, do zimnej záhrady a podobne. Posuvné okno predstavuje často vstup na verandu, no poznáme tiež prípady, kedy plnia okenné tabule iba estetickú funkciu. Zvážte jednotlivé využitie okien pre každú z miestností. Chcete presvetliť temnú špajzu alebo samostatnú šatníkovú miestnosť? To môžete vyriešiť aj solárnou trubicou, ktorá je inštalovaná zo strechy alebo cez bočné steny. Takto dostanete svetlo i do tmavých priestorov, kde osadenie okna nie je možné.

3. Farebné rámy a stĺpiky

V závislosti od farby a štýlu Vášho domu sa môžete rozhodnúť aj pre pestrejšie sfarbenie okenných rámov a stĺpikov. Ak aj majú Vaše eurookná štandardný drevený odtieň, prípadne kovový rám, nikdy nie je neskoro zmeniť to. V prípade, že sa rozhodnete spestriť exteriérový alebo interiérový dojem z okien, informujte sa u profesionálneho predajcu, akú farbu máte použiť, aby vydržala čo najdlhšie. Pokiaľ vyberáte úplne nové okná, ponuka je naozaj pestrá, preto nepochybujeme o tom, že nájdete niečo zodpovedajúce štýlu Vášho domu i momentálnej chuti.

4. Dbajte na to, aby vonkajšie sfarbenie nekontrastovalo s prostredím

Možno ste extravagantný typ, ktorý rád vytŕča z davu, no pamätajte na to, že menej je niekedy viac. Aj keď to vyznie ako klišé, niečo na tom skutočne bude. Odtieň vonkajších rámov vyberajte z palety až vtedy, keď si dôkladne prehliadne susedné domy i široké okolie. Žijete v blízkosti lesa alebo priemyselného parku? Okná by mali ladiť aj s obložením domu, garážovými a vchodovými dverami, no i so všeobecnými podmienkami ulice. Môžete si dovoliť byť odvážny, ale to iba do takej miery, aké máte možnosti. Ak nechcete byť za podivína, samozrejme.

5. Nezabudnite na vetranie

Okrem osvetlenia patrí medzi základné úlohy okien tiež vetranie, a teda prúdenie čerstvého vzduchu dovnútra. Práve to, ako si vetranie svojho bytu či domu predstavujete, môže uľahčiť výber samotného typu okien. Vo väčšine prípadov uprednostňujeme ovládateľné modely, ktoré sa dajú otvoriť. V niektorých špecifických prípadoch však nie je táto schopnosť nutná. Pevné okná sa umiestňujú napríklad tam, kde sa vetrá cez okenné dvere, prípadne na chodbách. Všeobecne platí, že po väčšine využívame kombináciu oboch.

6. Premyslite si, aké okná potrebuje Váš interiér

Kým pri vonkajších rámoch musíte zohľadniť exteriér, vo vnútri si môžete robiť takpovediac čokoľvek. No napríklad taká kúpeľňa potrebuje o niečo viac súkromia, preto budú okná asi o niečo menšie, umiestnené vyššie, prípadne s neprehliadanými sklami. V obývacej izbe alebo pracovni si môžete dovoliť tabule od podlahy po strop, no tiež dvere na terasu alebo balkón. Potrebujete izbu maximálne presvetliť, alebo intenzita svetla nie je až tak dôležitá? Aj toto sú aspekty, na ktoré je nutné myslieť.

7. Určte orientáciu slnka

Ak navrhujete svoj domov s pomocou architekta, možno ste sa už rozhodli pre drevohliníkové okná. V poriadku, táto alternatíva sa javí ako obzvlášť výhodná, pretože v sebe spája prírodný vzhľad dreva, moderný dizajn a vysokú životnosť, ktorú garantuje hliník. No ani v prípade, že sa rozhodnete pre tento variant, ešte nie ste s rozhodovaním na konci. Je nutné sa zamyslieť aj nad orientáciou vychádzajúceho slnka a jej maximálnym využití pre Vašu domácnosť. Pokiaľ nemávnete nad tým rukou, dá sa vďaka tomu ušetriť napríklad aj na energii. Slnkom vyhriate miestnosti, do ktorých umiestnite vhodné okná, nie je nutné toľko vykurovať. V chladnejších miestnostiach sa zase môžete zdržiavať v horúcich letných dňoch a nemusíte tu inštalovať klimatizáciu.

8. Zvážte využiteľnosť vyklápacích okien

Mnohé domácnosti využívajú stále klasické krídla okna, čo znamená, že sa dajú iba štandardne otvárať. Podaktoré sú zase čisto vyklápacie a umiestňujú sa najmä nad vchody alebo do chodieb. Väčšina z nás však obľubuje kombináciu oboch systémov. Vyklápacie okná by ale mali byť chránené pred odkvapom a poveternostnými vplyvmi.

9. Rozhodnite, či budú okná ústredným bodom interiéru

Pokiaľ Vám pohľad z okna ponúka krásny výhľad, prípadne je architektúra Vášho domu jedinečná, použite taký štýl, tvar, farbu, ale aj detaily okien, ktoré na ne ihneď upútajú pozornosť. Výklenky sú vhodné najmä do jedálne, kúpeľne a tiež do rôznych zákutí určených pre relax. Práve nimi môžete hostí nalákať na jedinečný výhľad.

10. Pri dôkladnej rekonštrukcii nezabudnite na okná

Hoci ste spočiatku plánovali len rekonštrukciu kúpeľne alebo kuchyne, po čase aj tak prídete na to, že k vynovenému interiéru sa staré okná nehodia. Kvalitné typy dokážu tiež výborne šetriť energiu. V niektorých štátoch to dokonca funguje tak, že jurisdikcia vracia dane z príjmu, aby obyvatelia nahradili staršie okná za energeticky úsporné modely.

Veríme, že k oknám nepristupujete iba ako k niečomu banálnemu a nevyberáte ich bez rozmyslenia. S výberom Vám môže pomôcť napríklad aj Stolárstvo u Kunaja. Prajeme veľa šťastia!
Foto: © [slavun] / Dollar Photo Club

You may also like