5 dôvodov, prečo sa ľudia stávajú podnikateľmi

by spravca

Každý z nás by iste vedel vymenovať niekoľko dôvodov, prečo sa niektorí jedinci rozhodnú podnikať, kým iní zostávajú verní tradičnej ceste zamestnanca. Len Vy sa môžete rozhodnúť, ktorá alternatíva je pre Vás tá pravá. Aj keď založenie s.r.o. prináša so sebou neistotu a zodpovednosť, zároveň s tým prichádza ohromná sloboda. V nasledujúcich riadkoch ponúkame 5 originálnych dôvodov, ktoré napovedia, prečo by ste mali rozbehnúť svoj vlastný biznis.

1.    Kreativita, ktorá sa nezmestí do pracovného prostredia

Možno už niekoľko rokov vykonávate svoju menej či viac kreatívnu prácu, no zdá sa Vám, že nemôžete naplno rozvinúť svoj potenciál. Ste obmedzený akýmisi neviditeľnými hranicami firemných pravidiel a cítite sa ako slávik v klietke. Začne sa u Vás prejavovať frustrácia, pocit nenaplnenia a možno aj depresie. Nezaháňajte svoje skvelé myšlienky, naučte sa ich prijímať a môžete objaviť niečo úžasné. Steve Jobs sa svojho času vyjadril: „Keď vyrastiete, máte tendenciu si hovoriť, že svet je taký, aký je… No život môže byť oveľa širší, keď si uvedomíte jeden prostý fakt: Všetko okolo nás bolo vytvorené ľuďmi, ktorí neboli o nič múdrejší ako ste vy. Môžete veci zmeniť a ovplyvniť ich, akonáhle si pripustíte, že už nikdy nebude nič ako predtým…“ Vaša kreativita totiž nesmie byť obmedzovaná firemnou politikou niekoho iného.

2.    Neviazaný životný štýl

V poslednom čase sa veľmi často spomína flexibilný životný štýl. V praxi to znamená i to, že vo svojom zamestnaní budete pracovať naozaj tvrdo a skutočne dlho. Profesionálny život od nevidím do nevidím nemusíte ale venovať cudzej osobe a spoločnosti. Aj keď sa Vám to zdá pohodlné, zvykne sa hovoriť, že jednoduchá cesta vedie do pekla. Aby ste nepociťovali doslova pekelné muky, ktoré Vám stereotypná práca prináša, vyberte si cestu, ktorej sa väčšina ľudí obáva. Čo takto založiť s.r.o. a dať priestor vlastným víziám? Takto si vydláždite svoju vlastnú trasu pokory. Áno, aj v tomto prípade to bude tvrdá práca a zvýšené úsilie formovať svoj život, no môžete to urobiť po svojom.

3.    Nekonvenčnosť a prahnutie po nových vedomostiach

V podnikaní je dovolená aj štipka šialenstva. Podnikatelia sú tí, ktorí menia svet, pretože ho vidia inak. Vnímajú ho podľa svojho a nie tak, ako skutočne vyzerá. Z geniálnych myšlienok bratov Wrightovcov vznikol lietajúci stroj, Steve Jobs a Bill Gates sa zase zaslúžili o rozvoj osobných počítačov. Biznismeni totiž presadzujú to, čo iní považujú za hlúpe. Albert Einstein povedal celkom výstižnú vetu: „Logika sa dostane z bodu A do bodu B, ale predstavivosť sa dostane všade.“ Podnikatelia si naozaj uvedomili, že logika ich obmedzuje, ale vďaka nekonvenčnosti môžu niečo zmeniť. Je im tiež jasné, že učenie u nich nikdy nekončí. Či už dosiahnu vytýčený cieľ, naplnia svoje konto alebo vyriešia problém. Vzdelávanie neohraničuje vek, vysokoškolský titul či skúsenosti. Biznismen hľadá neustále viac možností. Mega úspešný podnikateľ Michael Gerber sa nechal počuť: „Podnikateľ vidí príležitosti všade, kam sa pozrie, pričom mnoho ľudí vidí okolo seba len problémy.“ A to je ten základný rozdiel.

4.    Nadšenie pre nové veci

Podnikateľ Guy Kawasaki hovorí: „Najlepším dôvodom, prečo začať podnikať, je úsilie vytvoriť produkt alebo ponúknuť službu, ktoré pomôžu urobiť zo sveta lepšie miesto.“ Skúmanie významu a práca pre blaho širšej populácie je to, čo poháňa dobrého podnikateľa vpred. Pokiaľ sa cítite so svojím životom nespokojný, pretože Vás odsúva do úzadia, podnikanie sa môže javiť ako vhodná cesta. Podnikatelia sa učia, skúmajú veci okolo seba a realizujú svoje projekty s nenásytným apetítom. Každá nová myšlienka ich dokáže nadchnúť a nebránia sa žiadnej výzve.

5.    Úsilie niečo zmeniť

Ľudia s obchodným duchom nemajú chuť zmeniť len svoj život, oni chcú zmeniť celý svet. A práve zakladanie s.r.o., či iných foriem obchodných spoločností, je smerom, ktorým sa chcú uberať. Mark Twain vyzýva k podnikaniu takto: „O dvadsať rokov budeme viac sklamaní vecami, ktoré sme neurobili, než tými, ktoré sme urobili. Takže už konečne vyplávajme zo svojho bezpečného prístavu a s vetrom v plachtách začnime realizovať svoje sny.“

Pokiaľ už dlhšie cítite nespokojnosť a pocit nenaplnenia, možno je čas vyliezť zo svojej ulity a skúsiť niečo nové. Držíme Vám palce!

 

Foto: © [Sergey Nivens] / Dollar Photo Club

 

You may also like