Životnosť plastových okien

by spravca

Aj vy sa chystáte vymeniť staré okná za nové? Niektorí ľudia by si najradšej zadovážili drevené okná, no jednou z najväčších bariér môže byť v tomto prípade ich vyššia cena i náročnejšia údržba, keďže o drevo sa treba starať dôkladne a najmä pravidelne! Ak ste zástancom dreva, no predsa by ste ocenili praktickejší materiál, trebárs plast, môžete siahnuť po plastových oknách s dreveným dekorom, ktoré sa vyznačujú pozitívnymi vlastnosťami, a to najmä bezúdržbovosťou, prijateľnou cenou a v neposlednom rade i výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami.

Prečo práve plastové okná?

Možno sa pýtate, prečo sú zrovna plastové okná tie najpredávanejšie a vôbec, najobľúbenejšie okná medzi zákazníkmi. Ako už bolo spomenuté v úvode, je to najmä kvôli výrazne nižšej cene, keďže aj kvalitné plastové okná je možné zakúpiť v špičkovej kvalite! Ak si vezmeme trebárs také drevohliníkové okná, ich technické vlastnosti sú taktiež na špičkovej úrovni, no čo sa týka počiatočných nákladov, treba počítať s vyššou investíciou. Plast sa môže pochváliť výbornou odolnosťou voči výkyvom počasia, perfektnou tvarovou i farebnou stálosťou a dokonca si môžete vybrať rôzne doplnky, napríklad typ okenného skla.

A čo životnosť?

V porovnaní s hliníkom môže byť životnosť plastových okien o niečo nižšia, aj keď treba dodať, že táto skutočnosť je diskutabilná a všetko závisí od výrobcu a technológií, ktoré pri výrobe okien využíva. Cenník plastových okien môže byť prvým rozhodujúcim kritériom, na základe ktorého sa bude odvíjať váš výber, avšak pamätajte, že najlacnejšie okná s vysokou pravdepodobnosťou nebudú spĺňať všetky požiadavky, ktoré by okno ako také malo spĺňať.

Čo sa týka životnosti plastových okien, vo všeobecnosti je to zhruba 20 rokov, no pri správnej starostlivosti by vám plastové okná mali vydržať pokojne aj dlhšie, veď ide o celoživotnú investíciu! V prípade, že sa povedzme, lenivý majiteľ o svoje eurookná dôkladne nestará, ich životnosť sa pochopiteľne zníži, a to dokonca pod hranicu bežnej životnosti plastových okien. Čo to znamená? Že všetko je vo vašich rukách a len vy určujete to, či vám okná vydržia dvadsať alebo päťdesiat rokov!

 

 

 

You may also like