Obklad fasády – aké možnosti máte a ktorá je podľa nás najlepšia?

by spravca

Fasáda patrí medzi dôležité prvky pri návrhu či rekonštrukcii rodinných domov. Nielen, že ovplyvňuje celkový vzhľad domu, ale je tiež zodpovedná za to, ako dom zapadá do okolitého prostredia. V neposlednom rade od nej a od použitého materiálu na obklad fasády závisí, aká bude jej údržba a s ňou spojené náklady.

Drevené fasádne obklady

Medzi overené klasiky predovšetkým u milovníkov prírodných materiálov patrí drevo. Je to zároveň jediný obnoviteľný obkladový materiál. Jeho výhodou je, že na fasáde pôsobí prirodzene. Podlieha však nepriaznivým vplyvom počasia: pomerne rýchlo tmavne alebo mení farbu do siva. Aby sa tomu predišlo, je potrebné ho pravidelne čistiť, prebrusovať a natierať.

Obklad fasády z tehly

Tehlové obklady sú pomerne svetlostále a odolné voči poveternostným vplyvom, lišajníkom a machom. Fasádny obklad z tehly môže byť rôznorodý. Povrchová úprava a vzhľad tehiel sa líšia v závislosti od výrobnej technológie. Tí, ktorí uprednostňujú nerovnomernosť farby i povrchu a sú ochotní si za túto prirodzenú krásu priplatiť, si vyberajú ručne vyrábané tehly. Tieto sú na dotyk drsnejšie a ich tvar je nepravidelný. Strojom vyrábané tehly sú hladšie a jednoliatejšie.

Plastové fasádne obklady

Vyrábajú sa z rôznych druhov plastov, najčastejšie z PVC a bývajú potiahnuté odolnou fóliou, ktorá im by mala zabezpečiť farebnú stálosť a vysokú odolnosť voči UV žiareniu, mrazom a vlhkosti. Dostupné sú vo viacerých farebných prevedeniach, dokonca aj v imitáciách drevených povrchov.

Fasádny obklad z umelého kameňa

Obklad fasády z umelého kameňa je častou alternatívou oproti prírodnému kameňu. Tvárnice sa vyrábajú z rôznych betónových zmesí zložených z drveného prírodného kameňa, cementu a farbiva. Sú pomerne odolné a stále. Ich veľkou výhodou je okrem ceny a nižšej váhy aj možnosť tvarovania. Pokiaľ však umiestnite fasádny obklad z umelého materiálu na slnečnú stranu domu, má tendenciu po dlhých rokoch strácať svoju farebnú sýtosť.

Obklad fasády z prírodného kameňa

To najlepšie na koniec. V minulosti sa na fasádny obklad z kameňa používali len miestne zdroje kameňa, ale v súčasnej dobe je možné vybrať si prírodný obkladový kameň zo všetkých kútov sveta. Najvhodnejšie druhy kameňa sú žuly, andezity, travertíny a tvrdé pieskovce. Fasádne obklady z prírodného kameňa si vyžadujú minimálnu údržbu a majú vysokú odolnosť i životnosť.

Vybrať si fasádny obklad dne nie je žiaden problém. Široká škála možností umožňuje vybrať si podľa predstáv a individuálnych požiadaviek. Niet však pochýb, že prírodný kameň vyzdvihuje predovšetkým jeho originálny a nenapodobiteľný vzhľad a prírodný pôvod. Je nepopierateľné, že tieto jeho vlastnosti nijaký iný materiál používaný na obklad na fasádu neprekoná a tak aj naďalej zostáva tým najlepším.

You may also like