Chcete ušetriť na novostavbe? Riešením sú katalógové projekty

by spravca

Túžite po novom a hlavne vlastnom bývaní, ale nechcete zbytočne rozhadzovať peniaze? Jednou z možností sú práve katalógové projekty domov, ktoré sú vo väčšine prípadov lacnejšie ako individuálne projekty domov na mieru.

Katalógové projekty bez zmien sú lacnejšie

Nepochybnou výhodou katalógových domov je fakt, že disponujú kompletnou projektovou dokumentáciou. Práve tá vás vyjde v individuálnych projektoch oveľa drahšie. Výhodou katalógových projektov je aj rýchlosť dodania, takže ak na vami vybranom neplánujete žiadne zmeny, môžete ho mať k dispozícii už do dvoch týždňov.

Problémom môže byť, ak máte príliš detailnú predstavu o bývaní. Katalógové projekty sú totiž vhodné pre tých, ktorí sa vedia prispôsobiť a nemajú veľmi špecifické požiadavky na detaily. Vďaka tomu sú takéto projekty lacnejšie niekedy aj o 2000 eur. Stavba a následné zariaďovanie domácnosti nie je lacná záležitosť a takáto suma sa tak dá využiť aj inak.

Pozor na väčšie zmeny a netypický terén

Katalógové projekty sú zvyčajne riešené na rovinatý pozemok. Ak máte netypický terén, bude na ňom nutné spraviť finančne nákladné úpravy, takže vám architekt pravdepodobne navrhne individuálne riešenie, ktoré vás v konečnom dôsledku vyjde narovnako.

Suma sa vždy navýši v prípade, ak budete chcieť na katalógovom projekte urobiť nejaké úpravy. Preto by ste mali rátať s dodatočnými nákladmi na doprojektovanie a zapracovanie požadovaných zmien.

V prípade skutočne nepatrných zmien sa cena veľmi hýbať nemusí, no ak by ste chceli meniť komplikovanejšie veci, je lepším riešením z finančného aj konštrukčného hľadiska individuálny projekt na mieru. Platí totiž pravidlo, že čím náročnejšie riešenie, tým za projekt viac zaplatíte

Cena na úkor kvality?

Katalógové projekty bývajú v porovnaní s tými individuálnymi považované za menej kvalitné práve kvôli ich nižšej cene. Tá je však priaznivá najmä preto, že architekt pri ich projektovaní počíta s predajom jedného projektu viacerým klientom.

Platí, že pokiaľ sa projekt nepredá aspoň štyrikrát, projektant na ňom nezarobí nič. Preto aby boli katalógové projekty u zákazníkov žiadané, musia byť esteticky príťažlivé a najmä funkčné. Kvôli tomu nemusíte mať o kvalite katalógového domu pri serióznej projekčnej kancelárii žiadne pochybnosti.

 

Foto: Bigstockphoto

 

You may also like