Nie je nad to, keď sa sused vydarí

by spravca

Lezú Vám už Vaši susedia krkom? Máte ich plné zuby? Najradšej by ste sa odsťahovali? Nuž, veru nie je nad to, keď si so susedom rozumiete. Preto vy, ktorí máte dobrých susedov, vážte si ich a rozvíjajte tento pekný vzťah. Mať dobrého suseda totiž nie je samozrejmosť a rovná sa to hodnote zlata. Ak sa so susedmi nezhodnete, môže sa stať, že advokátska kancelária sa stane Vaším druhým domovom. Možno ste to práve Vy, kto by nám o tom vedel povedať svoje. 

Susedské nezhody sú všade

Spory medzi susedmi vznikajú nielen v bytovkách, ale taktiež medzi susedmi rodinných domov. Príčiny bývajú rôzne. V bytovkách sa sťažujú na nadmerný hluk, krik detí, štekot domácich miláčikov…. Susedia rodinných domov zas často riešia hranice pozemkov, prechod cez pozemky, zastavanie plochy na cudzom pozemku, za hranicou pozemku alebo nežiaduce smetiská na susedných parcelách.

Nepodľahnite tlaku a jednajte s nadhľadom

Ak Vám sused strpčuje život, uvedomte si, že násilie, krik a búchanie na jeho dvere nič nevyriešia. Bude sa Vám zdať, že si na chvíľu uľavíte, ale v konečnom dôsledku to Váš problém nevyrieši. Radšej sa obráťte na právne poradenstvo a všetko vyriešte s chladnou hlavou, no najmä v medziach zákona.

Spor môže urovnať aj obec

Spory so susedmi je treba riešiť pokojnou cestou. Ak sa nedohodnete medzi sebou, je dobré obrátiť sa na obec alebo mesto a poprosiť o vyriešenie sporu. Pokiaľ ani to nepomôže, môžete skončiť so susedom pred súdom, čo nie je práve najlepšia cesta. Podľa členky predsedníctva Slovenskej advokátskej komory je dobré, ak sa vec medzi susedmi zmierlivo urovná. K tomu im môže napomôcť práve obec alebo mesto, ktoré majú kompetencie susedské nezhody prerokovať a zabezpečiť ochranu práv, pretože podľa Občianskeho zákonníka má každý vlastník rovnaké práva i povinnosti. 

Neustále prieky

Ak by konanie susedov nieslo znaky priestupku alebo dokonca trestného činu, spor skončí pravdepodobne na polícii. Napríklad od 22.00 do 6.00 je čas nočného pokoja. Jeho narúšanie hlukom je už kvalifikované ako priestupok, ktorý Vás vyjde asi na 33 eur. Určite nikomu neodporúčame, aby si po 22.00 hodine robil v byte disko, začal prerábať byt či sťahovať nábytok. Automaticky tým potom vznikajú susedské nezhody. Väčšina ľudí chce totiž v tom čase spať, nehovoriac o rodinách s malými deťmi. Pokiaľ si neviete rady v právnych i medziľudských otázkach susedského spolužitia, zaiste pomôže aj kvalitná právna poradňa.

Vymeňte konfliktných susedov, zlepšite si život

Naše susedské vzťahy úzko súvisia s kvalitou nášho života. Ide tu o narúšanie súkromia a nášho domova, kde si chceme oddýchnuť a zrelaxovať sa. Práve preto sme na svoj domov omnoho citlivejší a na rušiteľov reagujeme poväčšine agresívne. Občas sa treba ale držať pravidla, ktoré hovorí o tom, že múdrejší ustúpi. Predajte byt alebo dom a vyhliadnite si oveľa pokojnejšiu lokalitu. Informujte sa v okolí a následne sa nasťahujte do nového pokojného hniezdočka. 

Prajeme Vám, aby ste nemuseli podobné situácie nikdy riešiť, no ak predsa, tak ľudsky a pokojne. Veľa šťastia!

Zdroj: cas.sk

Foto: © [yahyaikiz] / Dollar Photo Club

You may also like

Leave a Comment