Doprajte vášmu psíkovi vyvážené a zdravé jedlá BARF. Kvalitné surové mäso je ideálna zmena

by spravca

Barfovanie nie je ešte veľmi známa alternatíva stravovania domácich miláčikov, no stále viac ľudí ho nielen skúša, ale aj pravidelne využíva. Zabudnite na klasické granule či konzervy a dajte psovi zdravšie a jednoduchšie stráviteľné jedlo.

Čo to vlastne BARF je?

Ak ho chcete vyskúšať, mali by ste najprv vedieť, o čo vlastne ide. Barf je jedinečný spôsob kŕmenia psov a mačiek, ktorý je inšpirovaný jedálničkom ich predkov. Napríklad taký vlk sivý sa živí len tým, čo si uloví a teda surovým mäsom. Nepotrebuje žiadnu tepelne spracovanú stravu a je nielen zdravý, ale aj spokojný a plný energie. V preklade teda o barfovaní hovoríme, ako o kŕmení čerstvou surovou stravou. Možno sa to niekomu bude zdať nezvyčajné, no pes aj mačka si na to rýchlo zvyknú a budú šťastnejší, ako doteraz. Klasické krmivo pre psov je nie vždy prospešné a na základe výskumov sa dokázalo, že niektoré výrobky vedia veľmi negatívne poškodiť zdravie zvieraťa. Naopak, pri barfe viete presne čo mu dáte do misky, pretože nejde o žiadne spracované výrobky. Pod barfom si netreba predstaviť len mäso pre psa, ale aj surové kosti, zeleninu, ovocie a rôzne prílohy, ako ryžu alebo cestoviny. Nejde o potraviny, ktoré sú určené len pre človeka, ale pokojne aj pre domácich miláčikov. Základom je surový stav potravín, pretože len vtedy dodajú organizmu potrebne vitamíny, živiny, minerálny, tuky a bielkoviny. Samozrejme, stravu je možné ohriať, no nie na viac ako 40 stupňov. Dôvodom, prečo stále viac ľudí prechádza na barfovanie je fakt, že vychádza z prirodzenej potravy psa.

Pozor na kŕmnu dávku

Nie všetko je ale vhodné dať psovi alebo mačke do misky. Určite ho nikdy neponúknite uvarenými alebo inak tepelne upravenými kosťami, cibuľou, cesnakom, avokádom, surovými zemiakmi alebo strukovinami. Dobré je porciu doplniť aj o zeleninu a prílohy, ktoré dodávajú zvieraťu potrebné vitamíny, minerály a látky. Nie je zvyčajné, aby dávali ľudia psovi šalát, brokolicu, uhorku, mrkvu alebo inú zeleninu, no psy to majú radi.

Dôležitou súčasťou je nielen správny výber jedla, ale aj zostavenie kŕmnej dávky. V prípade dospelého psa by to mali byť 2-3% z jeho ideálnej váhy, no je to individuálne. Ak sa vám bude zdať, že pes z odporúčanej dávky priberá, pokojne mu z nej uberte. Naopak, ak to bude málo, tak mu časť pridajte. Pri barfovaní je dobré zložiť dávku tak, aby bolo 50% mäsa, 20% kostí, a zvyšok prílohy. Úplne iná situácia je ale u šteniat, kde by mala byť dávka 4-6% z ich ideálnej hmotnosti. Dajte si na to pozor a pred začatím barfovania si naštudujte všetky potrebné informácie.

You may also like