6 tipov, ako si v dome zvýšite súkromie

6 tipov, ako si v dome zvýšite súkromie

by spravca

Rodinné domy sú výbornou voľbou, ak k životu potrebujete dostatok súkromia, na rozdiel od bytov, kde vás aj sused na prízemí počuje kýchnuť. Aj pri domoch sa môže objaviť problém s jeho nedostatkom, najmä ak vás z každej strany obkolesujú susedia. Poradíme vám niekoľko trikov, s ktorými budete pred ich zvedavými pohľadmi chránení a zabezpečíte si v dome súkromie.

1. Zvoľte vhodný tvar domu a umiestnenie okien

Cesta k súkromiu v príbytku začína, už keď vyberáte projekt domu. Ak si ho prajete viac, odporúčame si vybrať dom s pôdorysom do tvaru L alebo U.

Množstvo súkromia ovplyvní aj rozloženie izieb. Rodina so staršími deťmi napríklad ocení, ak rodičovská spálňa a detské izby nebudú vedľa seba.

Zaváži aj to, kde izby sú. Tie obytné by mali byť v zadnej časti domu. Ak to nie je možné, aspoň ich nevybavte veľkými presklenými plochami. Dôležité je umiestnenie ostatných okien. Niekomu môžu prekážať aj okná na bočnej strane, o ktorú sa delíte so susedmi.

2. Využite rolety a žalúzie

Niekedy vám stavba jednoducho neumožní „vyhrať sa“ s oknami tak, aby vám do nich nevideli z ulice alebo zo susedného dvora. Tento problém veľmi ľahko odstránia žalúzie, rolety a závesy.

Nielen, že vás ochránia pred zvedavými pohľadmi, sú aj štýlovým bytovým doplnkom. A tiež zabránia prieniku dotieravých slnečných lúčov v horúci deň.

Zvoliť si medzi rôznymi druhmi a ich materiálmi môžete podľa toho, koľko svetla chcete nechať preniknúť.

6 tipov, ako si v dome zvýšite súkromie

Zdroj: Bigstock

3. Postavte si plot

Stavbou plotu zvýšite súkromie vášho domova, ale aj jeho bezpečnosť. Dnes už máte na výber množstvo materiálov, ktoré poskytnú požadovanú ochranu pred pohľadmi i zlodejmi.

Obľúbené sú ploty z dreva, železa a betónu. Železo a betón sú dobrou, ale nie lacnou voľbou, aj pri izolovaní hluku. Medzi lacnejšie patria ploty z vinylu a PVC.

Takisto môžu byť zaujímavým dizajnovým prvkom vášho exteriéru. Pri výbere ale dbajte na to, aby sa hodili do prostredia ulice, aby ju skôr nešpatili.

6 tipov, ako si v dome zvýšite súkromie

Zdroj: Unsplash

4. Vysaďte si pred dom stromy

Ak máte do ulice viac okien, alebo ste si tam nebodaj postavili prednú verandu, kde si chcete užívať pokoj, zasaďte pred ne stromy. Postarajú sa o zdravší vzduch aj o prirodzené súkromie.

Pri nižšie položených oknách postačí stredný krík či husté menšie stromy so širšími listami. Ak je dom dvojpodlažný, bude treba vyššie stromy. Pri výbere pozerajte aj na to, aká náročná je starostlivosť. Taká japonská čerešňa je nádherná, kým nebudete denne zametať to, čo z nej opadlo.

5. Stavte na záhradné úpravy

Problém s nedostatkom súkromia sa môže objaviť aj na dvoroch rodinných domov, a to najmä v prípade, ak váš dom z každej strany obkolesujú susedia.

Aby ste sa mohli v záhrade v pohode aj opaľovať, obmedzte susedom výhľad nasadením živých plotov alebo stromov. Ak si vyberiete vždy zelené dreviny, odmenia vás celoročným súkromím a pocitom udržiavanej záhrady.

Na terase či priamo na dvore vám k tomu poslúži pergola alebo altánok. Nimi pekne oddelíte svoj oddychový priestor od pohľadov a zabezpečíte mu dostatok tieňa. Je aj estetickým doplnkom, najmä ak na jeho bočné steny dáte mriežku s ťahavými alebo zavesenými rastlinami.

Stavte na záhradné úpravy

Zdroj: Pexels

6. Oddeľte garážové dvere od ulice

Zakaždým, keď otvoríte dvere do garáže, ukážete svetu všetko, čo v nej máte, vrátane drahého náradia. Riešením môže byť vjazd so sklonom alebo jej umiestnenie vo dvore za bránou.

Ak tieto možnosti nemáte, môžete si v zadnej časti postaviť uzamykateľný záhradný domček, kde elektrické náradie a kosačky uskladníte ďalej od zvedavcov a bližšie k miestu, kde ich využívate.

Zdroj: Bigstock

 

 

You may also like