Horizontálne žalúzie: Obľúbený spôsob boja proti slnku

Horizontálne žalúzie: Obľúbený spôsob boja proti slnku

by spravca

Jedným z najčastejších a najobľúbenejších spôsobov ako si ochrániť interiér pred slnečným žiarením sú horizontálne žalúzie. Poskytujú viacero funkcií, ako napríklad regulovanie slnečného svetla v interiéri, či kontrola izbovej teploty.

Navyše vďaka širokému výberu farebných motívov dokážete horizontálnymi žalúziami vhodne upraviť dizajn v izbe, či miestnosti a celkovo mu dodať svieži nádych. Sú teda univerzálne, dostupné a variabilné.

Horizontálne hliníkové žalúzie

Interiérové žalúzie vyrobené z hliníkových lamiel vynikajú najmä elegantným dizajnom, navyše na výber máte bohatú škálu farebných prevedení. Vnútorné žalúzie pomáhajú tieniť pred priamym slnečným žiarením a zároveň vám zabezpečujú súkromie. Natáčanie a spúšťanie lamiel je veľmi jednoduché a to vďaka a ovládate ho pomocou guľôčkovej retiazke. Sú obľúbené najmä pre ich jednoduchú údržbu a možnosť prispôsobiť sa rôznym tvarom okien. Vyhotovenie horizontálnych žalúzií je dokonca možné aj pre atypické tvary okien a dverí.

Čo je nutné si všímať pri nákupe horizontálnych hliníkových žalúzií? Je to hlavne hrúbka lamely, ak sa rozhodnete pre tenšie, tak majte na pamäti, že ich čistenie bude náročnejšie a taktiež majú kratšiu životnosť. Ak máte v domácnosti malé deti, tak je potrebné myslieť aj na bezpečnostné prvky, ktoré zamedzia nešťastnému uškrteniu, prípadne inému zraneniu.

Horizontálne drevené žalúzie

Horizontálne drevené  žalúzie

Horizontálne žalúzie vyrobené z dreva sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí inklinujú k prírodným materiálom. Samotné drevo je výborným doplnkom v každej miestnosti a v domácnosti navodí útulnú atmosféru. Žalúzie môžu, no nemusia byť lakované.

Pri nákupe drevených žalúzií treba dbať na materiál z ktorého sú vyrobené, na výber sú bambusové rolety, ktoré sú cenovo dostupnejšie, ďalšou možnosťou sú výrobky z africkej vŕby, či lipového dreva. Ďalším dôležitým faktorom je do akého priestoru je žalúzia určená. Drevo je náchylné na deformácie vplyvom zvýšenej vlhkosti, a tak nie je vhodným riešením do priestorov kúpeľne či kuchyne.

Exteriérové  žalúzie

V posledných rokoch je čoraz obľúbenejšie tienenie exteriérovými žalúziami, ktoré nájdu využitie ako v rodinných domoch, tak v bytoch. Ich nespornou výhodou je, že dokážu zachytiť teplo skôr, než prenikne do miestnosti, čím regulujú svetelnosť a ochraňujú vaše súkromie, taktiež pôsobia ako tepelnoizolačný prvok. Táto ich vlastnosť je výhodou nielen v zime, keď pôsobia ako ďalšia izolačná vrstva, ale aj v lete, keď ich využitie dokáže znížiť teplotu v interiéri aj o niekoľko stupňov. Zároveň fungujú ako bariéra pred prípadným nežiaducim vniknutím do interiéru. Napriek tomu, že nie sú bezpečnostným prvkom, predstavujú ďalšiu prekážku, ktorú musí prípadný narušiteľ prekonať.

Na rozdiel od exteriérových roliet je možné exteriérové žalúzie naklápať a regulovať tak svetelnosť v miestnosti. Zachovanie súkromia, príjemný chládok, ale dostatočná svetelnosť sú tak zaručené.

Pri nákupe exteriérových žalúzií treba dbať na správny výber lamely, najrozšírenejším tvarom je Z, v minulosti sa používal aj tvar písmena C, no a menej častým je tvar T. Okrem tvaru treba myslieť aj na šírku a hrúbku samotnej lamely, či to z akého materiálu je samotný výrobok. Dôležitá je tiež odolnosť voči poveternostným podmienkam a spôsob ovládania.

Špeciálne horizontálne žalúzie

V posledných rokoch sa vyvíjajú stále nové spôsoby boja proti slnečnému svetlu. Chcete maximalizovať svetlo v interiéri? Hľadajte žalúzie, u ktorých sa vďaka špeciálnemu systému  vždy pri naklápaní dve lamely spoja do seba. Do interiéru sa tak dostáva viac svetla a vy máte lepší výhľad pri zachovaní súkromia.

Žalúzie tiež nemusia byť sťahované len zvrchu dole, ale podobne, ako plisé rolety, aj zospodu hore. Dokážete tak tieniť napríklad len stred, alebo spodok  okna, či akúkoľvek časť, ktorú potrebujete. Zároveň na rozdiel od plisé roliet, aj v tomto prípade ide o naklápací lamelový systém, ktorý vám umožňuje regulovať množstvo prepúšťaného svetla.

You may also like