nezávislý stavebný dozor

Prečo sa oplatí mať nezávislý stavebný dozor?

by spravca

Vlastný dom je pre mnohých ľudí splneným snom. Myšlienky na budúce bývanie prehlušia nepríjemnosti spojené so stavbou, prípadne ťažkú prácu, ktorá k tomu neodmysliteľne patrí. Aby ste sa pri realizácii vyhli nepríjemnostiam a sklamaniu, poobzerať by ste sa mali po nezávislom stavebnom dozore.

Práve stavebný dozor je akousi zárukou pre vás ako investora, že sa stavba zrealizuje kvalitne a načas, a že sa vaše financie použijú efektívne bez toho, aby sa prekročil pôvodný rozpočet.

Spoľahlivý stavebný dozor je veľmi dôležitý, pretože samotná stavba je proces, ktorý si vyžaduje veľa odborných znalostí. Je preto nevyhnutné, aby stavebný dozor dohliadal aj na prácu dodávateľov. To prispeje predovšetkým k vašej spokojnosti.

Kedy je stavebný dozor nevyhnutný?

Stavebný zákon zahŕňa povinnosť stavebného dozoru pri svojpomocnej výstavbe, pri výstavbe, ktorej práce sú realizované dodávateľsky po jednotlivých etapách, a tiež v prípadoch, keď stavebný dozor odporučí samotný stavebný úrad. 

Nezávislý stavebný dozor vám odporúčame aj v prípade stavby domu na kľúč, ktorý jednotlivé práce a postupy danej firmy skontroluje.

Prečo je nezávislý stavebný dozor dôležitý?

Prečo je nezávislý stavebný dozor dôležitý?

Aj keď v prípade podpisu zmluvy o dielo s realizačnou firmou stavebný dozor podľa zákona nepotrebujete, je dobré nenechať sa zlákať len vidinou ušetrených peňazí. V konečnom dôsledku sa vám zopár ušetrených eur môže ku koncu stavby pekne zrátať, či dokonca navýšiť. 

Firmy dokážu takéto ťahy jednoducho schovať za potrebu vykonať nejaké práce navyše. Prípadne tiež za fakt, že reálne použijú lacnejšie materiály než tie, ktoré máte uvedené v rozpočte. 

Ďalším neviditeľným spôsobom, ako od investora vylákať peniaze, je tvrdenie, že bol zrealizovaný väčší rozsah prác, ako je uvedené v projekte. Všetky spomínané navýšenia si bez nezávislého stavebného dozoru nedokážete nijako spätne skontrolovať, čiže vám nezostane nič iné, len zaplatiť. V neposlednom rade sa s nedostatočnou kontrolou znižuje aj kvalita odvedenej práce, čo by tiež mohol stavebný dozor vyriešiť.

Prečo je nezávislý stavebný dozor dôležitý?

Ak staviate svojpomocne a stavebný dozor podľa zákona potrebujete, nemali by ste sa zamerať len získanie pečiatky. Náležitosti vyplývajúce zo zákona síce dodržíte, no zaplatených 300 až 500 eur bude bez pridanej hodnoty a doslova ich vyhodíte von oknom. 

Radšej si priplaťte a uvidíte, že sa vám to vďaka radám v rámci optimalizovania technologických postupov, kontroly prác a materiálov vráti. Cena kvalitného stavebného dozoru sa pohybuje približne na 2 % z ceny realizácie, no pomôcť vám môže pri mnohých rozhodnutiach, a tak sa vyhnete zbytočným chybám.

 

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: pixabay.com

Zdroj: pxfuel.com

You may also like