Najlepšie záhradné slnečníky. Na čo si pri výbere dať pozor a kde ich kúpiť?

Najlepšie záhradné slnečníky. Na čo si pri výbere dať pozor a kde ich kúpiť?

by spravca

Slnečné dni klepú na dvere a je čas na pomalé popoludnia a večery na záhrade. K maximálnemu pohodliu ale okrem záhradných kresiel potrebujete aj slnečník, aby ste svoju pokožku chránili pred slnečným žiarením. Ako ho vybrať?

Najlepšie záhradné slnečníky

Slnečník na záhradu neodmysliteľne patrí. A nielen na záhradu, využijete ho aj na terase alebo balkóne. Vďaka nemu si môžete spokojne užívať letnú pohodu bez nepríjemných slnečných lúčov a spálenej pokožky. Pomôžeme vám s jeho výberom.

1.      Materiál konštrukcie

Najčastejšie narazíte na kovovú konštrukciu slnečníka, no výnimkou nie sú ani tie drevené. Kovové slnečníky sa vyrábajú z oceli alebo hliníku, ktorý je ľahký a odolný. Jeho cena ale môže byť trochu vyššia. Drevené slnečníky sú najčastejšie vyrobené z dubu, ale nájdete aj iné dreviny. Cenovo sú dnes porovnateľné s tými kovovými, no je potrebné im venovať zvýšenú starostlivosť.

2.      Typ konštrukcie

Klasický slnečník si každý predstaví s tyčou v strede. Tento typ konštrukcie je dnes stále jedným z najrozšírenejších, a to aj vďaka stabilnejšej konštrukcii. Na trhu sú ale aj slnečníky s bočnou tyčou, ktoré si v poslednom čase získajú stále väčšiu obľúbenosť. Ich najväčšou výhodou je, že vám tyč pri sedení neprekáža a možnosť naklápania strechy slnečníka do strán.

3.      Tvar tienidla

Strecha, resp. tienidlo slnečníka, môže byť okrúhla, štvorcová, ale napríklad aj mnohouholníková. Tvar voľte podľa svojich preferencií, či nábytku, ktorý bude zatieňovať. Okrúhly tvar je vhodný na miesta, kde je v blízkosti slnečníka veľa vetvičiek. Hranaté tvary sú zase jasnou voľbou pre symetrické priestory.

4.      Veľkosť

Veľkosť slnečníka záleží na tom, koľko priestoru potrebujete zatieniť. Ak  ho chcete umiestniť nad veľký stôl, pri ktorom sedávate s celou rodinou, siahnite minimálne po 3-metrovom priemere. K ležadlu stačí aj menší 1 či 2 a pol metrový. Platí, že čím väčší, tým lepší, ale samozrejme všetko s rozumom. Slnečník musí odolať aj poveternostným podmienkam, preto pri veľkých rozmeroch dbajte aj na pevnosť a stabilitu konštrukcie.

5.      Stojan

Bez stojanu si slnečník veľmi neužijete. Každý model slnečníka má určenú aj minimálnu záťaž stojanu. Na výber máte potom stojany žulové, betónové, dlaždicové alebo napríklad plniteľné pieskom či vodou.

You may also like