Oceľ, nerez, tvrdá umelá plocha, drevo, hliník a iné farebné kovy. Lamelové kotúče dokážete použiť na všetky tieto materiály. Môžete nimi povrch brúsiť, ale aj leštiť. Ide o kotúč, na ktorom sú vejárovito usporiadané tenšie brúsne pásy, tzv. lamely. Tvar, ktorý pri práci prináša isté špecifiká. Aké sú výhody týchto kotúčov pri brúsení a leštení? Kedy sa oplatí použiť plochý a kedy vypuklý, resp. kónický lamelový kotúč? A na čo si dať pri výbere pozor?
Lamelové kotúče na brúsenie
Lamelové kotúče vďaka uloženiu tenkých pásov brúsneho papiera do vejárovitého tvaru dokážu veľmi účinne tlmiť vibrácie. I to je dôvod, prečo sú pomerne obľúbené pri brúsení. Výhodou je tiež ich univerzálnosť: okrem kovov nájdu uplatnenie aj pri dreve či kameni. Obľúbené sú však najmä pri brúsení kútových zvarov, pri ktorom dokážu dosiahnuť aj ťažko prístupné rohy.
Typ obrábaného materiálu sa oplatí zohľadniť pri výbere hrúbky a materiálu zrna. Najčastejšie sa stretávame s lamelovými kotúčmi s korundovým, zirkón korundovým a keramickým zrnom. Najdlhšiu životnosť z nich majú keramické lamelové kotúče. Zohľadnite tiež hrubosť zrna: čím vyššie číslo, tým jemnejší kotúč. Na brúsenie plôch sa používa bežne hrúbka 40 – 60.
Lamelovými kotúčmi povrchy aj vyleštíte
Lamelové kotúče dokážu povrchy aj vyleštiť, hrúbka zrnitosti 80 – 120 je pri tejto činnosti skvelým pomocníkom. Samozrejme, zrkadlový lesk od nich očakávať nemôžete, na tento účel použite gumené či rúnové leštiace lamelové kotúče.
Drobnou nevýhodou pri práci s lamelovými kotúčmi je, že nevidíte obrábaný povrch. Keď sa chcete pozrieť na výsledok, kotúč musíte posunúť. S revolučným riešením prišiel nemecký výrobca Rhodius, ktorý vyrobil lamelový kotúč Vision.
Ten svojím tvarom pripomína lopatky ventilátora – medzi jednotlivými zväzkami lamiel (sú 3) je voľné miesto. Vďaka tomu pri brúsení a tiež leštení máte neustály optický kontakt s obrábanou plochou.
Kedy použiť plochý a kedy vypuklý lamelový kotúč
Na trhu sa stretneme najčastejšie s dvomi tvarmi lamelových kotúčov: plochými a tzv. kónickými. Aký je medzi nimi rozdiel? S plochými lamelovými kotúčmi sa pracuje pri sklone od 0 do 15 °. Pri sklone 0 ° sú najlepšie použiteľné najmä na rovné plochy, pri väčšom sklone ich oceníte pri dokončovacích prácach a zjednocovaní povrchu.
S kónickým lamelovým kotúčom odporúčame pracovať v uhle od 15 do 25 °. Toto naklonenie sa postará o to, aby bol kotúč v čo najväčšom kontakte s obrábanou plochou. Zároveň umožní vyvinúť väčší tlak, keďže plocha kontaktu kotúča s obrábaným materiálom je dostatočne veľká. Na kónické lamelové kotúče sa tak môžete spoľahnúť najmä pri prvotnom brúsení či odstraňovaní väčších nerovností a korodujúcich miest.
Hľadáte lamelové kotúče od popredných svetových výrobcov, ako Pferd, Rhodius či Eisenblätter? Nájdete ich na www.abse.sk.