Ako si vybrať rodinný dom?

by spravca

Ak plánujete stavať rodinný dom, prvým krokom je výber správneho projektu. Projekt si môžete nechať navrhnúť architektom, a to presne podľa vašich predstáv. Druhou možnosťou je výber typového, respektíve katalógového projektu rodinného domu. Tých sú však stovky. Ako sa rozhodnúť pre ten správny?

Najprv navštívte stavebný úrad

Predpokladajme, že pozemok už máte. Ešte pred výberom projektu je vhodné navštíviť miestny stavebný úrad a informovať sa, či neexistujú stavebné obmedzenia pre váš pozemok. Problém môže vzniknúť v prípade, ak sa pozemok nachádza v chránenej oblasti. Dodržiavať treba napríklad sklon strechy, či uličnú čiaru. Preto vám odporúčame, aby ste stavebný úrad navštívili s približnou predstavou o tom, aký projekt si vyberiete a informovali sa o všetkých obmedzeniach.

Rešpektujte tvar a rozlohu pozemku

Je zrejmé, že na úzkom a malom pozemku bungalov nepostavíte. V tom, aký dom sa hodí na aký pozemok, vám poradí aj skúsený architekt. Oslovte architektovz aphaus.sk. Výber projektu ovplyvňuje tiež to, aké máte predstavy o záhrade a dvore. Plánujete stavbu garáže? Zmestí sa na pozemok, ak bude dom väčší? Toto všetko musíte pred voľbou projektu zohľadniť.

Pouvažujte o dispozícii rodinného domu

Aj v tomto prípade by ste mali mať aspoň približné predstavy. Koľko obytných miestností budete potrebovať? Závisí to od počtu osôb, ktoré budú v dome bývať. Rozhoduje však aj to, či potrebujete pracovňu, hosťovskú izbu, hobby miestnosť a podobne. Pred výberom projektu by teda mala zasadnúť „rodinná rada“ a dohodnúť sa, čo je pre ktorého člena rodiny dôležité. V prípade, že túžite po väčšom počte izieb a zároveň majú členovia rodiny radi svoje súkromie, zrejme vám bude vyhovovať poschodový dom. Ak rodina trávi väčšinu času spolu, ideálny bude bungalov s veľkou obývacou izbou.

Pamätajte na to, že ak vám žiadny projekt nevyhovuje na sto percent, vždy existuje možnosť nechať si ho upraviť na mieru. Stačí, ak svoje predstavy prekonzultujete s architektom z aphaus.sk. Vybraný projekt sa dá upraviť tak, aby vám dokonale vyhovoval.

 

You may also like