Krtko v záhrade? Tipy, ako sa ho zbavíte.

by spravca

Krtko sa rastlinami neživí a uprednostňuje skôr hmyz. No v záhrade môže aj tak narobiť poriadne škody. Svojimi chodbičkami poškodzuje korene rastlín, ktoré následne uhynú. A navyše, anglický trávnik posiaty krtincami nevyzerá práve najlepšie. Chcete krtka dostať preč zo svojej záhrady? Poradíme vám!

Spoznajte škodcu v záhrade

V prvom rade platí, že musíte škodcu v záhrade správne identifikovať. Krtka si môžete pomýliť napríklad s hrabošom, ktorý zvykne opúšťať svoju noru a živí sa rastlinami. Alebo s piskorom, ktorý si vyhrabáva diery v zemi a robí si v nich hniezda. Keďže je chránený zákonom, nesmie sa likvidovať. Preto je ideálne použiť naňho elektrický odpudzovač krtkov. Zistite teda, či máte v záhrade skutočne krtka.

Ako na krtka?

  1. Sieťka proti krtkom. O tomto spôsobe sa dá uvažovať ešte pri zakladaní trávnika. Sieťka sa uloží pod trávnik a zabráni tak krtkovi „vydúvať“ krtince. Ak ale máte veľkú záhradu a trávnik plánujete vysievať, pokladanie sieťky je časovo a finančne náročné. Tento spôsob ochrany je preto ideálny na menší pokladaný trávnik.
  2. Odožeňte ho zápachom. Krtko má citlivý čuch a vadia mu výrazné pachy. Do jeho diery môžete vložiť WC tablety, handry napustené petrolejom alebo naliať cibuľový výluh.
  3. Likvidácia krtka – áno, či nie? Krtko nie je chránené zviera. Môžete ho teda zlikvidovať. Pravdaže, ak sa vám ho podarí chytiť. Aj na dolapenie krtka existuje čosi podobné, ako pasca na myši. Takéto pasce kúpite v záhradkárskych potrebách a odporúča sa uložiť ich priamo do diery, kolmo na chodbičku. No iste uznáte, že toto nie je práve humánny spôsob. Lepšie je krtka odplašiť, ako ho zlikvidovať.
  4. Odožeňte ho zvukom. Niektorí záhradkári používajú malé veterné vrtuľky, ktoré nastrkajú do trávnika. Zvuk, ktorý vydávajú, krtka odoženie. No ak vietor nefúka, sú neúčinné. Skvelou alternatívou je elektronický odpudzovač krtkov. Ten vydáva nízkofrekvenčný zvuk a vibrácie, ktoré sa šíria pod zemou. Plašič krtkov jednoducho zasuniete do trávnika a viac sa nestaráte!

Takže ak hľadáte účinný a jednoduchý spôsob, ako odplašiť krtka zo záhrady, určite vyskúšajte elektronický odpudzovač krtkov. Krtka vás zbaví bez práce!

 

 

 

You may also like