Tipy, vďaka ktorým zažiari každá domácnosť

by spravca

Premýšľate, ako zariadiť alebo oživiť svoju domácnosť? V tomto článku by sme chceli ponúknuť niekoľko základných pravidiel dizajnu, ktoré môžu pomôcť správne nakopnúť. Neviete, aké interiérové doplnky použiť? Nech sa páči, čítajte ďalej a dozviete sa to. Nepôjde o žiadne učebnicové pravidlá. Dizajnéri sa nechali viesť skôr intuíciou, prirodzenou kreativitou, prírodou, predstavivosťou a snom. Niektoré maličkosti sa môžu zdať preto uletené, ale prax ukázala, že fungujú.

Farbu stien vyberajte ako poslednú

Existuje množstvo farebných odtieňov a tónov. Každý z nich vyzerá inak a do domácnosti prináša inú atmosféru. Ak ste si aj nejaký odtieň zamilovali a ste pevne rozhodnutý, že ho chcete aj v novom byte, mali by ste počkať. Farebný tón totiž ovplyvňuje veľa faktorov. Ak sa Vám v starom byte osvedčila žltá, v novom to tak byť nemusí. Svetelné zdroje sa môžu líšiť. Chcete použiť odtieň, ktorý bude ladiť so sedačkou alebo kobercom? Potom musíte mať tieto veci reálne v byte. Dizajnéri odporúčajú zamerať sa na steny až v záverečnej fáze zariaďovania. V prípade, že zvolíte farbu v úvode, budete jej musieť prispôsobiť výber zariadenia.

Dajte nábytku priestor

Pod komfortným bývaním sa rozumie aj umiestnenie nábytku tak, aby sa s ním ľahko manévrovalo a izba mohla dýchať. Jednoduché rozloženie môže byť tiež dobré pre Váš rozpočet. Priestor by nemal byť preplnený, skôr zaplnený niekoľkými kvalitnými kusmi.

Umiestnite umelecké diela do správnej výšky

V galériách a múzeách visia obrazy cca. 1,5 metra od podlahy (stredová čiara obrazu), čo je u priemerného človeka výška očí. Pokiaľ ste sa teda rozhodli umiestniť do interiéru umelecké dielo, určite by ste sa mali nechať riadiť podobnou výškou. Nenechajte sa pomýliť vyššími stropmi. Ak si nie ste istý, stenu pre umiestnenie si vyfoťte. Fotografia môže odhaliť oveľa viac ako priamy pohľad. Môže Vám to pomôcť rozhodnúť sa, či zvoliť menší alebo väčší obraz, prípadne vysokú rastlinu.

Koberec a zariadenie nábytku

Dizajnérsky sú tolerované tri spôsoby, ako umiestniť nábytok na koberec. Ak je koberec dostatočne veľký, aby naň vošli všetky nohy nábytku, pokojne tak urobte. Dosiahnete tak oveľa luxusnejší dojem. Na všetkých štyroch stranách by malo zostať cca. 0,5 metra voľnej podlahovej plochy. Ak je miestnosť menšia, tak napríklad nábytok do obývačky umiestnite tak, aby boli všetky nohy z koberca. Urobte to tak, aby ste vytvorili dojem, že koberček sa chce práve dotknúť prednej nohy každého kusu nábytku. Je to voľba efektívna a najvhodnejšia pre väčšie pevné alebo textúrované koberce. V treťom prípade nechajte predné nohy všetkých kusov nábytku na koberci, aby vyzerali vizuálne zviazané. Vďaka tomu vytvoríte nielen dobre zadefinovaný priestor, ale aj pocit otvorenosti.

Odolajte nutkaniu byť príliš temný

Obzvlášť obľúbená je kombinácia modrej a bielej námorníckej palety, ktorú doplňujú obrazy s plachetnicou. V súčasnosti sa to však pokladá za gýč, ktorému chýba osobitosť. Miestnosť s pobrežnou atmosférou, ako aj umelecké diela a materiály tohto žánru, sú jednoducho klišé. Skúste niečo živšie, moderne a evokujúce energiu.

Kontaktné miesto

Mohli by sme povedať, že je nutné si vybrať hviezdu, z ktorej vytvoríte rodinné ohnisko. Ústredným bodom môže byť krb v obývacej izbe, umelecké dielo v obývacej izbe, ale aj čelo postele v spálni. Nech je to čokoľvek, vyberte niečo typické, vyzývavé a na seba upozorňujúce. Ideálnym riešením je, ak bude toto miesto zdôraznené príjemným osvetlením. Najideálnejším bodom pre „ohnisko“ je zvyčajne to oproti vchodu do miestnosti.

Zabudnite na sentimentalitu

Nevešajte v interiéry kusy, ktoré tam nezapadajú. Áno, je možné, že tú úžasnú vázu Vám dala prababička a Vy k nej máte vzťah. Nájdite pre ňu ale miesto, kde sa bude cítiť ako medzi svojimi.

Osvetlenie, osvetlenie a ešte raz osvetlenie

Možno umiestnite príjemné bodové svetlá do kuchyne, predsiene alebo do vnútra skrine. Súhlasíme, je to správna voľba. Vyberte si ale jedno centrálne svietidlo. Na trhu sú moderné lustre do obývačky od výmyslu sveta, nejaké si určite vyberiete. Nezabúdajte ale na to, že v miestnosti, kde je všetko osvetlené rovnomerne, nič nevyniká. Pokúste sa dostať do popredia rozmanitosť niektorej figúry. Dnes je moderné aj tzv. spodné osvetlenie (napr. konferenčného stolíka).

Odvaha

Priestor vo Vašej domácnosti by mal vystihovať Vašu osobnosť. Nechajte sa preto viesť vlastnou intuíciou a bavte sa pri tom. Čím viac sa budete snažiť, tým rýchlejšie si uvedomíte, čo funguje a čo nie. Skúste zakomponovať aj niečo dramatické (starodávne sedadlá, knižnica, charizmatický luster). Vyvarujte sa všetkému typickému a očakávanému.

Autorské právo: iriana88w / 123RF Reklamní fotografie

You may also like