Rozžiarte vašu záhradu exteriérovými svietidlami

by spravca

Zahalí sa vaša záhrada po zotmení do absolútnej tmy? Radi by ste sa v nej bezpečne pohybovali, prípadne posedávali na terase, aj keď je slnko už za obzorom? Neobmedzujte sa prirodzeným svetlom a nainštalujte si do vašej záhrady, či na priečelie domu výkonné exteriérové svietidlá.

Medzi exteriérovými svietidlami nachádzame obrovské množstvo prevedení, vďaka čomu ich dokážete umiestniť prakticky na akékoľvek miesto v záhrade. Od inštalácie na múr domu, priamo pod strechu záhradného altánku, zapichnutia do trávy alebo ich môžete voľne položiť tam, kde ich aktuálne potrebujete. Výrobcovia myslia naozaj na každú situáciu a potrebu svietidiel vo vonkajších priestoroch. Vďaka ich snahe si určite vyberiete také svietidlo a systém jeho upevnenia, aký sa vám najviac hodí.

Do vonkajších priestorov nemožno použiť akékoľvek svietidlo

Na exteriérové svietidlá sa kladú obzvlášť vysoké nároky na bezpečnosť. Sú totiž pravidelne vystavované extrémnym vplyvom vo forme výkyvov teplôt, vlhkosti, zrážok či možnosti preniknutia cudzích častíc pod ich konštrukciu. Do exteriéru preto nemôžete umiestniť akékoľvek osvetlenie, ale len to, ktoré je priamo určené na použitie vo vonkajších priestoroch. Exteriérové svietidlá majú kvôli vyššej náchylnosti na poškodenie vyššie hodnoty stupňa ochrany krytia, ktoré je označované ako IP. V prípade svietidiel inštalovaných do exteriéru, do priestorov krytých strechou, je to aspoň hodnota IP 23. Najvyšší stupeň ochrany musia mať svietidlá zapustené do terénu, teda tie s možnosťou zapichnutia do trávy, a to minimálne IP 67. Pre ostatné typy svietidiel určené na vonkajšie osvetlenie je dostačujúca hodnota IP 43, alebo IP44.

Exteriérové svietidlá s LED zdrojom prinášajú mnoho výhod

Populárnym zdrojom svetla v dnešných exteriérových svietidlách sú najmä LED svietidlá, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Nielenže sú úsporné a z hľadiska spotreby elektrickej energie naozaj šetrné k vašej peňaženke, no vydržia svietiť bez výmeny až desaťtisíce hodín. Príjemným bonusom je aj farba vyžarovaného svetla, ktorá sa výrazne podobá na teplé žiarovkové svetlo, na ktoré sme tak zvyknutí a ktoré vytvára typický hrejivý pocit domova. Mnohé exteriérové LED svietidlá nájdete aj v internetovom obchode Casca.sk.

 

You may also like