PZP traktora: Naozaj treba poistiť aj traktor?

by spravca

Zvažujete kúpu traktora? Alebo už doma nejaký máte? Potom by ste nemali zabudnúť na povinnosť uzavrieť zákonné poistenie. Ako na to a kde nájdete najvýhodnejšiu ponuku? Povieme si v článku.

Jazda na traktore bez PZP?

Na Slovensku platí zákonná povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie pre každé motorové vozidlo pohybujúce sa na cestách. A traktor nie je výnimkou. Za PZP traktora je zodpovedný jeho držiteľ, respektíve ten, na ktorého je držba vozidla prevedená. Uzavrieť ho treba v deň vstupu vozidla do evidencie. Nezabudnite si poznačiť platnosť zmluvy, pretože traktor musí byť poistený celý čas až do vyradenia z tejto evidencie.

Ako definujeme traktor?

Traktorom nazývame motorové vozidlo, ktoré je určené na ťahanie, tlačenie, nesenie či pohon rozličných strojov. Využívať ho môžete v poľnohospodárstve, lesníctve alebo na iných nespevnených povrchoch. Ako sme už spomínali, vzhľadom na charakter práce PZP poistenie padne viac než vhod. Ak spôsobíte škody, náhrada pôjde z poistného krytia a nie vášho vrecka.

Ako nájsť najvýhodnejšie PZP traktora?

Hoci sa vám nechce platiť navyše za poistku traktora, nebojte sa, suma nebude závratne vysoká. Najvýhodnejšie splátky bývajú spravidla ročné. Dajte si pozor však na to, čo všetko PZP poistenie kryje. Niektoré poisťovne ponúkajú extra služby, ktoré sa vám môžu zísť. Pokiaľ nemáte čas chodiť z poisťovne do poisťovne, na internete nájdete rozličné PZP kalkulačky, ktoré vám porovnajú ponuky poisťovní behom pár minút a možnosť uzavrieť poistenie PZP online z pohodlia domova. Ušetríte teda nielen čas, ale i peniaze.

Či už traktor využívate na poľnohospodárske účely, prácu v lese alebo inak, nezabudnite na povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie. Pokiaľ vás zastaví policajná hliadka a vy nebudete mať doklady, pokuta vás vyjde draho. Navyše PZP traktora kryje i škody, ktoré môžete jeho využívaním spôsobiť.

 

You may also like